Da li su kokice zdrave?
Kokice su zrna kukuruza koja ‘pucaju‘ i ‘naduvaju se‘ kad se zagreju. Kao žitarica od celog zrna, kokice su niskokalorične i predstavljaju dobar izvor vlakana, no, nisu sve pripremljene na isti način.
Kad ostanu u svom ‘čistom‘, najjednostavnijem obliku, kokice su hranjiv obrok. Međutim, mnogi oblici kokica, poput onih s butera, mogu imati visok udeo soli, zasićenih masti te potencijalno štetnih konzervansa.
Ne predstavlja rizik za zdravlje povremeno pojesti veliku porciju kokica, ali ako su kokice vaša omiljena grickalica koju često konzumirate, trebalo bi da obratite pažnju na način na koji ih pripremate, savetuje Živim.gloria.hr.
Na primer, domaće kokice pržene u fritezi na vruć vazduh i s minimalno soli hranjiv su obrok u odnosu na žitarice od celog zrna s malim udelom soli i masti.
Zdravstvene koristi kokica
Kokice se prave od vrste kukuruza koja se popularno zove kokičar ili latinski Zea mays everta. Iako se kukuruz koji jedete s klipa smatra skrobnim povrćem, kokičar se svrstava u žitarice od celog zrna, a one čine važan deo zdrave i uravnotežene ishrane.
Dobar izvor vlakana
Kao i ostale žitarice od celog zrna, i kokice predstavljaju dobar izvor vlakana. Glavni tip vlakana u kokicama su nerastvorljiva vlakna, odnosno ona koja se ne razgrađuju tokom procesa varenja hrane.
Ishrana s visokim udelom vlakana pomaže u održavanju optimalne telesne težine tako što omogućava duži osećaj sitosti. Žitarice od celog zrna s visokim udelom vlakana povezane su s nižim rizikom za hroničnih bolesti, poput srčanih bolesti, dijabetesa tip 2 i nekih vrsta tumora.
Niskokalorične su
Kad se pripremaju sa zdravim sastojcima, kokice mogu biti niskokalorična hrana, čak i u srednjim i velikim porcijama. S obzirom na to da kokice nisu energetski guste, njihova standardna veličina porcije je veća nego kod ostalih popularnih grickalica.
Na primer, preporučena veličina porcije za orašaste plodove obično iznosi oko 1/4 čaše, dok porcija kokica obično iznosi oko 3 čaše. Konzumiranje niskokaloričnih užina može pomoći u smanjenju ukupnog dnevnog kalorijskog unosa, a to može pomoći u mršavljenju i održavanju optimalne telesne težine.
Ipak, imajte na umu da preporučene veličine porcija nisu uvek iste za sve. Prikladna količina hrane podložna je promenama zavisno od faktora kao što su veličina tela, nivo fizičke aktivnosti i zdravstveni ciljevi. Iako su na deklaracijama obično navedene specifične veličine porcija, veličina porcije prikladna za vas može biti manja ili veća od one navedene na proizvodu.
Sadrže antioksidanse
Kokice sadrže antioksidanse koji se nazivaju polifenoli. Antioksidansi su prirodne supstance koje pomažu u borbi protiv oksidacijskog stresa i s njim povezanih ćelijskih oštećenja u telu.
Kokice naročito obiluju antioksidansom koji se naziva ferulična kiselina, a preliminarne studije na životinjama su otkrile da ona pomaže u očuvanju zdravlja digestivnog trakta i smanjenju rizika za bolesti kao što su upalna bolest creva, Alchajmerova bolest i dijabetes.
Jedna druga studija sprovedena na životinjama povezala je feruličnu kiselinu s poboljšanjem nivoa insulina i holesterola u telu, iako treba reći da je ta studija finansirana od strane jednog od najvećih proizvođača kokica.
Opasnosti kokica
Kokice se uglavnom smatraju bezbednim za konzumiranje, ali mogu predstavljati rizik ili razlog za određene mere opreza ako ih konzumiranju određene grupe ljudi.
Mogu biti visokokalorične, obilovati solju i zasićenim mastima
Neke vrste kokica, poput onih kakve se mogu kupiti u bioskopu ili u vrećicama za mikrotalasnu pećnicu u supermarketima, obično su jako kalorične i bogate zasićenim i trans mastima, kao i solju zbog dodatih sastojaka. Stoga je najbolje ograničiti unos takvih kokica, naročito ako vam je dijagnostikovan povišen holesterol, povišen krvni pritisak ili neki drugi oblici srčanih bolesti.
Mogu sadržati štetne aditive
Kokice s ukusom butera mogu sadržati štetne supstance poput diacetila, hemikalije koja je povezana s teškom plućnom bolešću te rakom kod životinja. Iako je ta hemikalija najopasnija kad se udiše, najsigurnije je izbegavati kokice koje su pripremljene s veštačkim aromama butera.
Mogu izazvati probleme s varenjem
Posavetujte se sa svojim lekarom ili nutricionistom o tome da li su kokice sigurna grickalica za vas ako imate dijagnostikovanu upalu creva nakon terapije zračenjem, Kronovu bolest koja je dovela do sužavanja vašeg digiestivnog trakta ili bilo kakvu vrstu blokade u crevima.
Saveti za konzumiranje kokica
Kokice mogu biti zdrava užina ako su pripremljene s hranjivim sastojcima. Evo kako možete dobiti maksimum od svoje porcije omiljene grickalice:
- Pripremite kokice u svojoj kuhinji sa sastojcima koji su zdravi za srce, poput biljnog ili maslinovog ulja.
- Izbegavajte kokice za mikrotalasnu pećnicu iz supermarketa i dobro proveravajte sastojke na deklaraciji. Što ih je manje, to bolje. Prednost dajte kokicama napravljenim od samo nekoliko jednostavnih sastojaka, poput organskog kukuruza kokičara, maslinovog ili kokosovog ulja i soli.
- Kokice u bioskopu konzumirajte samo u zaista posebnim prilikama i uzmajte najmanju porciju i to bez dodane arome butera kako biste držali pod kontrolom unos soli i konzervansa.