Evo zašto kafu ne treba piti na prazan stomak
Ako napunite svoje telo kofeinom kada je kortizol na vrhuncu, vi ćete ga izložiti još većem stresu. U pilot studiji koja je procenila sklonosti kofeinskih napitaka među studentima medicine pokazalo se da je 25 procenata studenata pilo kafu ujutro na prazan stomak. Ti studenti su imali povećan rizik od promene raspoloženja i mogućih dugoročnih uticaja na zdravlje. To je zato što kafa stimuliše kiselinu u stomaku, stvarajući kiselije okruženje.
Kafa na prazan stomak može povećati stimulišuće efekte, jer nema šta da se nadmeće sa apsorpcijom. Dakle, pun stomak je od vitalne važnosti za suzbijanje količine proizvedene želudačne kiseline. Budući da kafa iritira želudačnu kiselinu, velika je verovatnoća da će doći do gorušice, pa čak i do stvaranja čira na želucu. Jasno je da kafa na prazan stomak utiče na fizičko zdravlje. Ali to se odnosi i na mentalno zdravlje. Prekomerna proizvodnja kiseline u stomaku može izazvati promene raspoloženja, podrhtavanje, drhtanje i druge simptome apstinenstke krize. Pored toga, postoje ispitivanja koja povezuju želudačnu kiselinu sa anksioznošću i depresijom.
Studije su otkrile da kofein oponaša simptome anksioznosti, pa čak i napada panike, naročito kada se konzumira u velikim količinama. Simptomi mogu uključivati nemir, drhtanje, crvenilo u licu i ubrzani rad srca. Ukoliko ste već skloni iskušenju anksioznosti, još ste ranjiviji na efekte kafe.