Med kao zamena za šećer: Evo koje su prednosti konzumiranja meda
Zdravija alternativa za šećer ima brojne pogodnosti po zdravlje čoveka. Međutim, postoji izvesna razlika između prerađenog i sirovog meda.
Konzumiranje sirovog meda iz cvetnog izvora može poboljšati kontrolu šećera u krvi, i pritom smanjiti nivo holesterola, zaključak je nedavno objavljene studije u žurnalu Nutrition Reviews.
“Ovi rezultati su iznenađujući jer med sadrži oko 80% šećera. Ne kažemo da treba da počnete da jedete med ako trenutno izbegavate šećer, više je reč o zameni. Ako koristite konzumni šećer, sirup ili neki drugi zaslađivač, zamena tih šećera za med može smanjiti kardiometaboličke rizike”, rekao je Tausif Kan, viši istraživač na studiji i naučni saradnik u nutrcionističkim naukama na Medicinskom fakultetu Temerti Univerziteta u Torontu, u saopštenju za javnost.
Istraživači iz Toronta sproveli su sistematski pregled i meta-analizu 18 kliničkih ispitivanja koja su uključivala preko 1.100 učesnika kako bi utvrdli efekat meda na srčane i metaboličke faktore rizika, navodi se u saopštenju studije.
“U našoj studiji kombinovali smo rezultate svih ispitivanja meda na ljudima koji su proučavali metaboličke bolesti”, objasnio je Kan.
Konzumiranje meda bila je povezano sa nižim nivoima glukoze u krvi, ukupnog holesterola i triglicerida. Kan je objasnio da je veličina smanjenja glukoze i holesterola bila klinički veoma mala.
“Međutim, to pokazuje da nema štete od uzimanja meda, kao i da smanjenje može biti korisno na dugi rok”, objasnio je on.
Napominjući da postoji razlika u zdravstvenim prednostima između prerađenog i sirovog meda, Kan je objasnio da konvencionalna prerada meda uključuje i ceđenje i filtriranje, a zatim zagrevanje u kratkom vremenskom periodu kako bi se smanjila vlaga i kvasac. To, kaže Kan, omogućava lakšu manipulaciju medom, ali zapravo šteti medu, te mnoga bioaktivna jedinjenja gube dejstvo, piše vecernji.hr.