Kako nagle promene vremena utiču na naše zdravlje i uz koje savete ćemo ih lakše podneti, objašnjava dr Ilić
Nagle promene vremena, kao što su promena temperature i vlažnosti vazduha, te smanjenje dnevne količine svetlosti imaju veliki uticaj na raspoloženje, ali i na naše zdravlje.
Današnja dnevna temperatura ići će do 19 stepeni, dok će u nedelju najviša biti tek 6. Takve nagle oscilacije nikome ne prijaju, ali uz savete spec. dr Slavice Ilić, lakše ćete ih podneti.
“Temperatura kao što je današnja svima prija, ali nagle promene nikome ne prijaju, jer tada svi trpe, a najviše hronični bolesnici i asmatičari. Sada dolazi do širenja ili spazma krvnih sudova i bronhija u zavisnisni da li je temperatura niska ili visoka, te se preporučuje da se svi pacijenti drže svojih propisanih terapija”, rekla je dr Ilić za City Magazine.
I dok sunčano i lepo vreme svima prija, naročito depresivnim i anksioznim bolesnicima, jer smo tada razdraganiji, hroničnim bolesnicima savetuju se par stvari.
“Hronični bolesnici sada naročito treba da se pridržavaju prepisane terapije, a u slučaju da im se stanje pogorša, obavezno treba da se jave svom izabranom lekaru”, rekla je doktorka, i dodala da sada treba da povećamo unos tečnosti – vode i biljnih čajeva.
Ali, ne zaobravite da su dobri preduslovi za ublažavanje negativnih uticaja vremenskih prilika zdrava i pravilna ishrana bogata voćem i povrćem, kao i dovoljno i redovno spavanje.
“Osobe koje su vremenski osetljive ili boluju od hroničnih bolesti treba redovno da prate biometeorološku prognozu i da se ponašaju u skladu sa uputstvima. Takođe, da bi se ublažili negativni uticaji vremena, potrebno je što više vremena provoditi u prirodi, na otvorenom i na svežem vazduhu, bez obzira na vremenske prilike. Koristan je svaki oblik fizičke aktivnosti od najmanje pola sata dnevno, a alkoholna pića je poželjno izbegavati jer povećavaju telesnu toplotu i podstiču gubitak tečnosti”, zaključila je dr Ilić.