Kupci prijavili da su dobili šugu u Zari: Inspekcija će proveriti prodavnice, a evo kako izgleda osip
Sanitarna inspekcija će zbog sumnje na šugu proveriti garderobu u prodavnici „Zara“, potvrdila je direktorka Uprave za inspekcijske poslove Ana Vujošević, piše podgorička Pobjeda.
Kako Pobjeda saznaje, neki građani sumnjaju da su šugu dobili iz te prodavnice, a navode da im se nakon nošenja „Zarine“ odeće pojavio osip na stomaku ili leđima.
– Inspekciji je stigla inicijativa i dodeljena je sanitarnoj inspekciji. Kad se nadzor završi, obavestićemo javnost o utvrđenom stanju – rekla je Vujošević.
Pobjeda je Institutu za javno zdravlje uputila pitanja ovim povodom, na koja još uvek čekaju odgovor. Za sada je nezvanično potvrđeno da slučajeva šuge ima ali da broj nije neuobičajen.
Šuga – simptomi i lečenje
Šuga nastaje dužim kontaktom sa bolesnom osobom (spavanjem), ili kontaktom sa garderobom ili posteljinom obolelog. Zbog toga je bolest najčešće porodična ili grupna u uslovima kolektivnog smeštaja. Oboljenju pogoduju loši uslovi življenja (zbijenost, neadekvatna higijena, loši socijalno-ekonomski uslovima, niska opšta i zdravstvena kultura), piše stetoskop.info.
Inkubacioni period je duži kod prve infekcije (2-6 nedelja), a kraći kod ponovne (1-3 dana). Posle ovog perioda javljaju se vidljive promene na koži. Bolesnici su zarazni i u inkubacionom periodu.
Subjektivni simptom je svrab, naglašeniji noću, ili pri boravku u toploj prostoriji. Na koži se takođe vide i papule, vezikule, erozije, kruste, brojne tačkaste ekskorijacije, i česta sekundarna piodermizacija.
Mesta za pojavu promena su koža trbuha, gluteusa, butina, laktova, ručje, interdigirtalni prostori, abdomen, prednji zid aksila, perimamilarna regija, koža skrotuma i korpusa penisa. Promene su simetrične. Koža lica, vrata i leđa je kod odraslih najčešće pošteđena. Kod male dece promene se mogu razviti na čitavoj koži, a karakteristična je zahvaćenost kože dlanova i tabana.
Oboljenje je izlečivo pod uslovom da se lečenje pravilno sprovede. Obavezno je istovremeno i na isti način lečenje svih osoba koje su u kontaktu sa obolelim, bez obzira da li i kod njih postoje promene ili ne. Lečenje se sprovodi aplikovanjem antiskabioznih (preparati sumpora, benzil benzoat, permetrin) preparata na kožu čitavog tela. Rublje, odeća i posteljina se moraju iskuvati ili hemijski očistiti.