Novi soj korone ima nove simptome: “To nije nešto što smo ranije videli”
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) upozorava na novu varijantu kovida, omikronsku podvarijantu KSBB.1.16, poznatu kao „Arkturus”.
SZO ga je uvrstila na listu varijanti pod nadzorom od 22. marta. Stručnjaci kažu da ova varijanta ima veću stopu prenosivosti od prethodnih sojeva, ali izgleda da nije opasnija.
„To izaziva sve veći broj slučajeva u određenim delovima sveta, uključujući Indiju. Još ne vidimo visoke stope KSBB.1.16 u Sjedinjenim Državama, ali bi mogle postati izraženije u narednim nedeljama“, rekao je dr Metju Biniker, direktor laboratorije za kliničku virusologiju Klinike Mejo.
On kaže da stručnjaci primećuju nove simptome koji dolaze sa novom varijantom.
„Jedna nova karakteristika slučajeva uzrokovanih ovom varijantom je da izgleda da izaziva konjuktivitis, ili crvene i svrbežne oči, kod mlađih pacijenata. To nije nešto što smo videli kod prethodnih sojeva virusa“, dodaje dr Biniker.
On kaže da su respiratorni virusi, uključujući COVID-19, grip i RSV infekcije, smanjeni u SAD poslednjih nedelja.
„Broj respiratornih infekcija počeo je da opada kako se krećemo u prolećne mesece na severnoj hemisferi sa toplijim temperaturama i ljudima koji borave napolju. Respiratorni virusi, poput SARS-CoV-2, imaju tendenciju da opadaju u prolećnim i letnjim mesecima, a to je ono što trenutno vidimo u većini delova SAD“, kaže dr Biniker.
SARS-CoV-2, virus koji izaziva COVID-19, nastavlja da se pojavljuje dok virus mutira i kopira se dok se širi od osobe do osobe, stvarajući nove varijante.
„Nove varijante dolaze i odlaze. Vidimo povećane stope prenošenja, dakle viši nivo infektivnosti sa nedavnim varijantama covida, ali generalno gledano, one imaju tendenciju da izazovu manje teške bolesti kod pojedinaca, što je dobra vest. Ovo je verovatno zbog kombinacije faktora, uključujući veće stope vakcinacije, veće stope imuniteta od prethodne infekcije i manju patogenost nedavnih varijanti“, objašnjava dr Biniker.