• Početna
  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
Facebook Twitter Youtube Instagram
City Magazine

Type and hit Enter to search

  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
City Magazine
  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle

Cvetanje ambrozije je u jeku: Imamo detaljan priručnik kako da preživite simptome alergije

Ivana Milošević
17.08.2022. 6 Mins Read OpšteZdravlje

Kraj avgusta i početak septembra donese cvetanje ambrozije, a sa tim dođu i alergije na ovu biljku. Ovo je sve što treba da znate o prevenciji i zaštiti alergije na ambroziju.

Dok ambrozija vlada, većina stanovništva se muči sa simptomima poput kijanja, svraba nosa i očiju, a mi vam u razgovoru sa magistrom farmacije Hristinom Lazarević donosimo sve što treba da znate o ovoj dosadnoj pošasti.

Cvetanje ambrozije je u ovom periodu godine u punom jeku, a polen ove biljke kod velikog broja ljudi deluje kao alergen, podstiče oslobadjanje histamina iz mastocita i dovodi do tipične alergijske reakcije, koju prate navedeni simptomi.

Povezani članci

U nedelju pomeramo kazaljke unazad: Stručnjaci objasnili kako to utiče na fizičko i mentalno zdravlje

„Pedalom do mentalnog zdravlja” – 132. Kritična masa

Alergiju izaziva polen ambrozije. Polenova zrnca se čvrsto zakače za sluznicu gornjih disajnih puteva. Dugotrajno vezivanje polena za sluznicu dovodi do oslobađanja medijatora alergije koji dovode do napada kijanja, suvog kašlja praćenog sviranjem u grudima, otežanim disanjem i suzenjem očiju.

Među simptomima se nalaze i svrab ušiju i otok sluznice nosa. Ako pomenute simptome, prati  otežano disanje, stezanje i bol u grudima, reč je o sezonskoj bronhijalnoj astmi uzrokovanoj ovom alergijom.

– Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, alergije predstavljaju preteranu imunološku aktivnost, usled kontakta organizma sa odredjenim alergenima. Procenjuje se da svaki treći čovek u Srbiji boluje od nekog tipa alergije, a od toga 20% populacije ima alergije uzrokovane imunoglobulinom E (IgE), odnosno alergijski rinitis, alergijsku astmu, alergijski konjunktivitis, atopijski edem, atopijski dermatitis i anafilaksu – kaže magistarka farmacije Hristina Lazarević.

Tretiranje alergijske reakcije, sprovodi se kroz 2 osnovna pristupa: prevenciju pojave alergija i lečenje alergija. Mi ćemo se ovog puta fokusirati na lečenje budući da su alergije sada već u punom jeku.

LEČENJE ALERGIJA

Farmakološka terapija alergija, zavisi pre svega od težine alergijske reakcije i simptoma. U tu svrhu, mogu se koristiti antihistaminici, kortikosteroidi, dekongestivi, kaže Hristina.

Antihistaminici su lekovi koji blokiraju H1 receptore za histamin, čime se onemogućava dejstvo histamina i zaustavljaju simptomi alergijske reakcije. Postoje dve generacije H1 antihistaminika.

1) Antihistaminici prve generacije ((prometazin, hlorfeniramin, difenhidramin, dimenhidrinat…) su liposolubilni lekovi, koji lako prolaze u CNS (centralni nervni sistem), pa mogu izazivati sedaciju i takozvane antimuskarinske efekte (suva usta, opstipacija, zadržavanje urina).

2) Antihistaminici druge generacije (loratadin, cetirizin, levocetirizin, feksofenadin) su hidrosolubilni lekovi, pa slabije prodiru u CNS (centralni nervni sistem) i slabije izazivaju sedaciju.

Nazalni dekongestivi (nafazolin, oksi metazolin i ksilometazolin) izazivaju suženje krvnih sudova i smanjenje curenja nosa. Važno je napomenuti da oni ne deluju na uzrok bolesti-već samo privremeno otklanjaju simptome bolesti. Primenu dekongestiva treba ograničiti na 5-7 dana, jer se usled duže upotrebe može razviti atrofija nosne sluznice i zavisnost na dekongestive, koja je sve češća medju pacijentima. Tokom primene, mogu se javiti neželjeni efekti kao što su osećaj suvoće u nosu, glavobolja, tahikardija ili bradikardija, peckanje u nosu i hipertenzija.

Foto: Shutterstock

Kortikosteroidi smanjuju imunološki odgovor i time znatno ublažavaju simptome, međutim, zbog svog uticaja na imuni sistem nepohodno je koristiti ih isključivo po upustvu i u dogovoru sa lekarom. Kortikosteroidi se, zbog poznatih neželjenih efekata, koriste kratak vremenski period i uvek samo za teže oblike alergijskih reakcija. Primenjeni u dužem vremesnkom period i u većim dozama, kortikosteroidi mogu izazvati osteoporozu, atrofiju kože, usporen rast kod dece, hipertenziju, kataraktu, atrofiju nadbubrega. Primena do 7 dana, nije udružena sa značajnijim neželjenim dejstvima.

Upravo zbog toga, kada postoje blaži oblici alergijske reakcije, možemo se okrenuti preventivi i rešenjima iz prirode, uz pomoć biljaka koje deluju kao prirodni antihistaminici.

Za osobe koje, na osnovu prethodnih godina znaju da imaju alergije na polen, preporučuje se upotreba preventivnih i fitopreparata, minimum 30 dana pre početka cvetanja biljaka.

Savet plus

Osobe koje pate od alegije bi trebalo svakog dana, po povratku kući da operu kosu, umiju lice i veš nikako da ne suše napolju. Koncentracija polena je najveća uveče i ujutro, pa u to vreme zatvarajte prozore. Obavezno po dolasku kući skinite odeću i istuširajte se kako biste odstranili polen. Sprejem za nos otklanjaju se alergeni. Možete da pomognete sebi i ako izbegavate područja na kojima cveta ambrozija, ako poslove obavljate na otvorenom, radite to posle kiše ili kasno popodne kad je  koncentracija polena najmanja.

Prirodne metode lečenja

Pored klasične terapije, koju propisuje konvencionalna medicina, simptomi se mogu ublažiti i receptima iz prirode, uz pomoć biljaka koje deluju kao prirodni antihistaminici.

Hristina Lazarević, magistar farmacije i veliki zaljubljenik u filoterapiju, otkrila nam je neke od metoda i biljaka, koje mogu ublažiti simptome alergijskih reakcija:

1) KOPRIVA

Koprivu veoma često popularno nazivaju ‘kraljica zdravlja’ i to, sasvim opravdano! U proleće, mladi listovi koprive pravi su izvor antioksidanasa, vitamina C, kalijuma, gvoždja i kvercetina, koji je poznat kao prirodni antihistaminik i supstanca koja pokazuje protivupalno delovanje… Antialergijsko delovanje koprive je i naučno potvrdjeno, pri čemu je ustanovljeno da kopriva ostvaruje antagonistički efekat na H1 receptore histamina (blokira proizvodnju histamina) i inhibira stvaranje triptaze, koja je medijator alergijske reakcije i dovodi do degranulacije mastocita.

Pojednostavljeno, kada su u pitanju alergije, kopriva deluje na 2 načina:

1) blokira proizvodnju histamina

2) blokira pucanje mastocita (ćelija koje stvaraju i oslobadjaju histamin)

Tokom sezone alergija, može se koristiti u obliku čaja, sirupa, tinkture, ili pak kao dodatak ishrani, u vidu čorbi, sokova, smutija.

RECEPT ZA UBLAŽAVANJE ALERGIJSKIH REAKCIJA

Kašiku osušenih listova koprive preliti sa 2dl ključale vode, poklopiti i ostaviti da poklopljeno odstoji 10 minuta. Nakon toga procediti i piti do 2 puta dnevno. Najbolji rezultati se postižu ako se sa konzumiranjem ovog čaja počne nekoliko nedelja pre cvetanja biljaka.

View this post on Instagram

A post shared by Mr ph Hristina 🌱 (@__health.and.more__)

2) SLADIĆ

Sladić ili slatki koren je biljka koja pripada grupi adaptogenih biljaka i koja pokazuje određeno imunomodulatorno dejstvo. Kada su u pitanju polenske kijavice, čaj od svežeg ili sušenog korena ove biljke se pokazao kao izuzetno efikasan u smanjenju simptoma kao što su svrab i iritacija nosa ili očiju.

Pored toga, čaj od sladića može se iskoristiti i za kupku, tako što se doda u kadu sa mlakom vodom, u odnosu sladić-kupka 1:5. Ovako pripremljena kupka može smiriti iritiranu, upaljenu kožu koja svrbi,

RECEPT U SLUČAJU SVRABA I PECKANJA U NOSU:

Kašičicu osušenog korena sladića (ukoliko ne znate da prepoznate biljku u prirodi i niste aktivni sakupljač, ovaj koren možete nabaviti kod lokalnih travara ili u prodavnici zdrave hrane) preliti sa 500 ml ključale vode i ostaviti da odstoji poklopljeno pola sata. Procediti i piti 2 puta dnevno po šolju, pola sata pre obroka.

3) INHALACIJA ETARSKIM ULJIMA

Inhalacija etarskim uljima veoma je efikasan metod za ublažavanje simptoma alergija, jer je dokazano njihovo bronhodilatatorno delovanje – šire bronhije i povećavaju prohodnost gornjih disajnih puteva.

Upotreba:

U posudu sa vrelom vodom nakapati nekoliko kapi etarskog ulja mente, lavande i eukaliptusa. Sva tri etarska ulja ostvaruju sinergističko delovanje- umiruju iritirane sluznice, deluju kao antihistaminici, otvaraju sinuse i olakšavaju tegobe sa disanjem. Ovako pripremljenoj smesi, radi boljeg efekta može se dodati grančica bosiljka, radi postizanja antiseptičnog delovanja. Prekriti glavu peškirom i inhalirati se deset do petnaest minuta, uveče pred spavanje. Nakon toga, ne preporučuje se izlazak na hladan vazduh.

4) REN

Miris ove korenaste biljke, naročito kada je u izrendanoj formi, veoma je izražajan i jak, pa se može koristiti kao prirodni dekongestiv, u slučaju zapušenog nosa, jer podstiče širenje disajnih puteva i olakšava disanje.

RECEPT PROTIV ZAPUŠENOG NOSA:

Narendati malo svežeg korena rena, a zatim preneti u teglicu. Ovako narendani ren udisati 3-4 puta dnevno, po minut-dva. Uveče, pred spavanje, u borbi protiv zapušenog nosa preporučuje se inhalacija, tako što se kašika narendanog korena rena stavi u šerpu i onda prelije šoljom vrele vode. Nastale pare udisati kroz nos, što duže. Nakon ovakve parne inhalacije ne preporučuje se izlazak na hladan vazduh.

5) CRNI SLEZ

Osim problema sa nosnom sluzokožom, curenja ili zapušenosti nosa i kožnim problemima , veoma čest simptom koji se može javiti u toku alergijske reakcije jeste upala grla. Crni slez je biljka koja se može korstiti samostalno ili u kombinaciji sa drugim biljkama (žalfijom na primer, koja je prirodni antiseptik) kada su u pitanju bolovi u grlu, izazvani dejstvom alergena, ali i smirivanje suvog kašlja.

ZA SMIRENJE NADRAŽENOG GRLA:

Napraviti smesu od jednakih delova cvetova crnog i belog sleza (mogu se pronaći u prodavnicama zdrave hrane), u odnosu 1:1. Kašiku ovako pripremljene mešavine preliti sa 200ml ključale vode i ostaviti da odstoji poklopljeno 10 minuta. Nakon toga procediti i dodati malo limunovog soka, zasladiti medom po želji i piti 2 puta dnevno, sve do pojave poboljšanja.

Naslovna fotografija: Shutterstock

Tags:

alergijeambrozija

Povezani članci

Zdravi napici koji pomažu u regulisanju hormona na prirodan način: Svaka žena treba da zna za ovaj prirodni lek!

Jedete sir svakog dana? Nutricionista odgovara koliko je to zdravo

Share Article

Follow Me Written By

Ivana Milošević

Ostali članci

Previous

Izabran najbolji svetski grad za bicikliste, a naše prestonice nema nigde

Next

Mnogi prave ovu grešku: Da li četkicu za zube treba kvasiti pre ili posle stavljanja paste?

Next
17.08.2022.

Mnogi prave ovu grešku: Da li četkicu za zube treba kvasiti pre ili posle stavljanja paste?

Previews
17.08.2022.

Izabran najbolji svetski grad za bicikliste, a naše prestonice nema nigde

Najnovije

Sergej Trifunović
Sergej Trifunović oduzeo telefon muškarcu iz publike na izvođenju predstave u Hrvatskoj
CityMagazine
„Trepni ako si otet“: jedan od favorita za odlazak na Evroviziju iznenadio svoje fanove lošim nastupom
CityMagazine
Branka Veselinović će biti sahranjena u Aleji zaslužnih građana
CityMagazine
Alesso, Dimitri Vegas & Like Mike i Sofi Tukker predvode pojačanje Glavne bine EXIT Festivala!
CityMagazine
Vensan Kasel i Eva Grin su zvezde nove serije o teroristima
Filip Milosavljević

PopKultura

  • Pozorište
  • Muzika
  • Knjige/Stripovi
  • Intervjui
  • Fotografija
  • Film/TV
  • Art

Moda i lepota

  • Trend
  • Moda
  • Lepota
  • Dom i dizajn

Scena

  • Zabava
  • Poznati
  • Flešbek
  • Društvene Mreže
  • Aktuelno

Gastro

  • Restorani
  • Recepti
  • Kafići
  • Gourmet
  • Lifestyle
  • Zdravlje
  • Sex
  • Putovanja
  • Automobili

Vodič

  • Stand-up
  • Predstave
  • Koncerti
  • Književne večeri
  • Izložbe
  • Humanitarni događaj
  • Clubbing
  • Bioskop
  • Kontakti
  • Uslovi korišćenja
  • Pravila privatnosti
  • Kolačići

Pratite City

Youtube Facebook Twitter Instagram

Prijavi se na newsletter

Prijavite se na naš njuzleter i obezbedite sebi nedeljnu dozu gradskih dešavanja i zanimljivosti.

Uspešno ste se prijavili na City Magazine njuzleter, hvala.

✖