Da li je po vrućini bolje tuširati se toplom ili hladnom vodom?
Dok se Ujedinjeno Kraljevstvo priprema za najtopliji dan u istoriji, njegovi stanovnici očajnički iznalaze najbolje načine da se rashlade. Dakle, dok toplotni talas doseže nove rekorde, ledeno hladan tuš zvuči kao dobra ideja, zar ne? Iako se stajanje pod hladnom vodom ume deluje vrlo primamljivo, stručnjaci zapravo upozoravaju na to. Evo nekoliko saveta, koji vam možda posluže.
Izbegavajte krajnosti
Vrlo hladan ili vreo tuš utiče na toplotne signale tela. Prema stručnjacima iz Thompson Tee, druga varijanta čini telo toplijim. Međutim, tuširanje hladnom vodom takođe je kontraproduktivno, jer zavara telo da je rashlađeno, tako da ne treba da aktivira mehanizam za hlađenje, inače poznat kao znoj.
Hladan tuš takođe utiče na cirkulaciju
Glen Kolson, stručnjak za zdravlje i vodu iz kompanije Cladding Direct, poručuje: „Upkos tome što se hladan tuš čini kao savršeno rešenje po vrućini, hladna voda će smanjiti protok krvi u kožu, a zapravo neće sniziti temperaturu središta tela, a ono očajnički radi na stabilizaciji tokom toplotnog talasaˮ.
Prilikom hladnog tuširanja toplota se zadržava u telu. Dakle, kratkoročno bi hladan tuš mogao da rashladi telo, ali kada izađete, osećaćete se još toplije nego pre hladnog tuša.
Glen takođe upozorava da bi „uranjanje u ledeno hladnu vodu moglo da dovede do šoka od hladne vode u telu, što bi moglo da izazove brojne reakcije – od hiperventilacije do srčanog udaraˮ
Dakle, umesto ekstremnog tuširanja, pokušajte da se tuširate mlakom ili hladnom vodom.
„Uvek se preporučuje tuširanje mlakom vodom, umesto da se prepustite hladnojˮ, kaže Glen.
„Hladniji tuševi dobra su strategija za pomoć kod ekstremnog znojenja po vrućem vremenuˮ, kaže za Metro.co.uk dr. Aba Gulati, konsultant dermatolog u The Harley Street Dermatology Clinic.
„I obavezno se tuširajte malo duže kako biste bili sigurni da vam je telesna temperatura dovoljno snižena da zaustavite znojenjeˮ.
Dominik Liz-Bel s Drench.co.uk takođe preporučuje mlaku kupku, jer će „sniziti telesnu temperaturu, pošto stimuliše telesni termoregulacijski sustavˮ. Zatim dodaje: „To povećava cirkulaciju krvi kroz vaše telo i rezultira uklanjanjem telesne toplote i stoga smanjenom telesnom temperaturomˮ.
Idite postepeno
Pred kraj tuširanja stručnjaci predlažu i postupno smanjivanje toplote, u intervalima od desetak sekundi, kako bi se telo aklimatizovalo i ohladilo.
Čekanje nekoliko sekundi između promena temperature pomoći će u smanjenju ukupne telesne temperature i rashladiti vas.
Nakon tuširanja
Nakon tuširanja, obucite se u hladnijoj prostoriji, kako biste izbegli znojenje odmah nakon tuširanja. Ali, svakako provetrite kupatilo i otvorite prozore nakon tuširanja, kako biste smanjili paru i rešili se vlažnog vazduha.
Aba objašnjava da „dobra ventilacija kupatila takođe pomaže u kontroli sobne temperatureˮ.
A kada se brišete, pravite nežne pokrete.
„Prejako trljanje peškirom može uzrokovati trenje i povećati telesnu toplotu što podstiče znojenje, ali takođe može uzrokovati preteranu suvoću i iritaciju kožeˮ, zaključuje Aba.
Izvor: Metro UK
Naslovna fotografija: Jay Cee / Unsplash