Dr Stojanović otkrio kada se gojaznim ljudima uvode lekovi: Brojka 30 je presudna, evo kako da izračunate da li važi i za vas
Oko 30 odsto Srba ima problem sa gojaznošću, a dr Radan Stojanović objasnio je šta se danas podrazumeva pod gojaznošću i kako na uvođenje lekova utiče BMI – indeks telesne mase.
Doktor Radan Stojanović gostujući na K1 TV objasnio je da je gojaznost bolest i to hronična, koja je povezana sa ostalim faktorima rizika. Kako je rekao, u borbi protiv gojaznosti nisu samo lekovi važni, već i nefarmakološke mere poput „bušne kašike“, odnosno jesti manje i dozirane fizičke aktivnosti, a onda na kraju dolaze lekovi.

Doktor se osvrnuo i na indeks telesne mase (BMI) koji se računa tako što se ukupna težina podeli sa visinom na kvadrat.
„Indeks telesne mase od 25 do 29 se smatra prekomernom telesnom masom i za muškarce i za žene srednje životne dobi. Indeks 30 i više smatra se gojaznošću“, objasnio je dr Stojanović i dodao da je upravo kriterijum za uvođenje lekova određeni indeks telesne mase.
Pa tako, lekovi se uvode u dve situacije: Prvo, kada je BMI veći od 30. Drugo, kada je on veći od 27 i pritom kod pacijenta postoje još neki od komorbiditeta, kao što su na primer arterijska hipertenzija ili dijabetes.
Šta je BMI?
Formulu za izračunavanje BMI-ja otkrio je 1832. godine belgijski matematičar i astronom Adolf Ketelet. Računa se tako da se telesna masa osobe u kilogramima podeli s kvadratom visine u metrima.
To je brz, jednostavan i jeftin način dijagnostikovanja prekomerne težine ili gojaznosti za koji su potrebni samo merenje težine i visine. Budući da gojaznost nosi povećani rizik od različitih bolesti, uključujući bolesti srca, moždani udar i dijabetes, BMI može identifikovati one kojima je veći rizik od razvoja zdravstvenih problema. Takođe se ponekad koristi za donošenje odluke o tome ko će dobiti određene medicinske tretmane i za procenu koliko su efikasne određene intervencije za mršavljenje.

No, BMI sam po sebi ne daje celovitu sliku zdravstvenog rizika neke osobe, jer je to jednostavno mera veličine tela, a ne bolesti ili zdravlja. BMI zapravo ne mjeri telesnu masnoću, ključni element pri utvrđivanju zdravstvenog rizika. Iako daje okvirne pokazatelje telesne masnoće, ne razlikuje težinu masti od mišića, navodi Independent.
Nema komentara! Budite prvi.