Internetom se širi trik koji bi mogao da vam uštedi gomilu novca u 2025: Šta je TikTok trend “bez kupovine”
Nova godina samo što je počela, a neki već planiraju kako da poboljšaju svoje finansije. Na TikToku mnogi počinju da pričaju o smanjenju potrošnje, odnosno minimiziranju troškova života. U najnovijem viralnom trendu, tiktokeri iz različitih sfera života obavezuju se na “kvart bez kupovine” – period kada odustaju od svih novih nepotrebnih kupovina.
“Bez kupovine” ne znači, naravno, prestanak kupovine namirnica ili zamenu osnovnih stvari koje se pokvare. Ovaj trend zapravo podrazumeva pametnije i strateški pozicionisano trošenje – konkretno, smanjenje učestalosti kupovina.
@miawestrap Habits I will be bringing into 2025 after my #nobuyyear 🫶🏼🫰🏻 #budgeting #emergencyfund #savingmoney #fyp ♬ original sound – Mia Westrap
Identifikovanje okidača za potrošnju
Postavljanje jasnih parametara za potrošnju odličan je početak. Za kreatorku Miu Vestrap, “bez kupovine” znači da se proizvodi ne zamene dok se ne potroše, izbegava naručivanje hrane i kafe, priprema obroke kod kuće, izbegava kupovina kućnog dekora, pozajmljuju knjige iz biblioteke i većinu kozmetičkih tretmana radi sama.
Njen video prikazuje mesta gde mnogi mogu smanjiti potrošnju tokom godine. Njen metod takođe govori o identifikovanju ličnih pokretača za potrošnju – budžetiranje i prepoznavanje oblasti nepotrebne potrošnje mogu nam pomoći da odlučimo šta da ne kupimo.
Ostvarivanje finansijskih ciljeva
Na primer, ako neko troši 20 dolara ili više na gledanje najnovieg film, možda će razmisliti da sačeka dok film ne postane dostupan na jednoj od usluga za strimovanje koje već plaća.
Za kreatorku Mekenzi Mek, period zabrane kupovine u prvom kvartalu godine – od januara do marta – biće ključan za postizanje finansijskih ciljeva. Mek je rekla da je najviše motivisana da upravlja svojim finansijama početkom godine, posebno kada očekuje veliki bonus. Ako se opredeli za tromesečje bez kupovine, moći će da doprinosi svom penzionom fondu tokom prva tri meseca.
@mckenzie.mack no buy 2025 🛍️ this is basically a forced no buy because i won’t have much money left in my budget except for essential spending. This means: • no makeup • no restaurants • no coffee shops • no clothes • no fun money (im keeping a little extra in my budget to hold me over for things already planned, but i wont add to it) • no skincare (i already have enough essentials to last me this quarter) #nobuy #personalfinance #nobuychallenge #lowbuy #spendingmoney #financialgoals #moneygoals #401k #retirement ♬ Dreamy Girl – Headphone Chill Girl
„Da biste maksimalno iskoristili svoj penzioni fond 2025. godine, morate da uplatite 23.500 dolara, što bi za mene bilo 18 odsto prihoda. To je mnogo za uplatiti tokom godine. Zato umesto toga povećavam svoj doprinos na 26% za prva tri meseca, što znači da će veliki deo mog bonusa otići direktno u moj fond, a nakon marta ću moći da smanjim svoj doprinos na oko 6% do 7% za ostatak godine”, rekla je.
Jasni ciljevi trebalo bi da joj pomognu da prebrodi teške mesece bez kupovine i uspe da uloži u pristojnu penziju. Još jedan razlog zašto je Mek prihvatila izazov “zabrane kupovine” je to što joj omogućava da analizira zašto je razvila određene navike potrošnje.
Da li koristimo stvari koje kupujemo?
U drugom videu, objasnila je svojim pratiocima da poenta smanjenja potrošnje nije u tome da se osećamo krivima svaki put kada trošimo novac, već da se oslobodimo društvenog pritiska i prestanemo da kupujemo samo zbog toga što to društvo očekuje od nas.
Umesto da osećamo potrebu za najnovijim uređajima, gadgetima i glamuroznim stvarima koje nas neprestano bombarduju putem društvenih mreža, usvajanje mentaliteta bez kupovine trebalo bi da nam pomogne da trošimo sa namerom. Mek je istakla da smanjena potrošnja poziva na razmišljanje o tome da li zapravo koristimo stvari koje kupujemo, ili samo trošimo da bismo se uklopili u društvo.
„Budi srećan sa onim što imaš“
Pristup bez kupovine može pomoći da se prekine ciklus impulsivne kupovine. Mek preporučuje da napravite listu stvari zbog kojih se osećamo dobro kada ih kupimo.
„Radi se jednostavno o tome da budeš zadovoljan i srećan sa onim što već imaš. Dozvoli da ono što imaš bude dovoljno”, rekla je, a prenosi index.hr.
Naravno, ovaj trend je započeo u Sjedinjenim Američkim Državama, pa ga treba posmatrati u tom kontekstu. Nakon novogodišnje kupovine, motivi za zabranu kupovine u Srbiji mogli bi biti potpuno drugačiji, ali se opet svode na isto – pokušajte određeni period da ne trošite novac na bespotrebne stvari.