Ostala vam je krema za sunčanje od prošle godine, da li da je bacite ili smete da je koristite
Kreme koje štite od sunčevog zračenja su neophodne tokom leta, a među peškirima i kupaćim kostimima uvek se nađu i one koje prošle godine nismo potrošili. I sad, da li da ostatke kreme za sunčanje koristimo i ovog leta ili im je mesto u smeću?
Ovim pitanjem pozabavila su se dva stručnjaka za „Romper“ i objasnila kako da lako saznate da li su kreme za bacanje ili mogu da vas štite i ove godine.
Uprava za hranu i lekove (FDA) smatra kremu za sunčanje lekom koji se kupuje bez recepta i zbog toga zahteva da na svakoj kremi stoji datum isteka. Ali sunce, pesak i slana voda uglavnom sa bočice izbrišu prvo upravo ovaj datum.
„Ne preporučuje se korišćenje kreme za sunčanje kojoj je istekao rok trajanja”, kaže za Romper dermatolog dr Mariza Geršik.
Ona dodaje da je važno da zapamtite da ako zaista koristite dovoljno kreme za sunčanje i ponavljate nanošenje prema savetima, mala je verovatnoća da će vam na kraju leta ostati značajna količina kreme za sunčanje.
Šta se događa ako se koristi krema za sunčanje kojoj je istekao rok trajanja?
Ništa, osim što smatrate da ste na plaži zaštićeni, a efekat je kao da niste naneli na kožu apsolutno ništa.
„Opekotine od sunca tada dovode do oštećenja kože i povećavaju rizik od razvoja karcinoma”, kaže Andži Silal iz u Advanced Dermatology PC.
Dr Geršik kaže da krema za sunčanje s istekom roka trajanja verovatno neće priuštiti istu količinu zaštite kao što je naznačeno na nalepnici i možda više neće biti efikasna, što može da poveća šansu za razvoj opekotina ili oštećenja od sunca.
Osim toga sastojci u kremi mogu da dovedu do dodatne iritacije, što je pored opekotina ozbiljan problem koji možete da napravite sa kožom.
Iz FDA tvrde da kreme za sunčanje mogu da ostanu efikasne tri godine, a to važi i za hemijske i za mineralne varijante.
„Iako fizički blokatori u njima – cinkov oksid i titanov dioksid, mogu da traju duže od hemijskih, datum isteka takođe uzima u obzir ostale sastojke koji se nalaze u kremama za sunčanje, tako da i hemijski i mineralni SPF imaju tendenciju da slede iste smernice u vezi s rokom trajanja”, objašnjava dr Geršik.
Ona takođe kaže da bi se održao optimalni rok trajanja kreme za sunčanje, potrebno je da je čuvate na sobnoj temperaturi i dalje od sunca.
Znakovi da se krema za sunčanje pokvarila uključuju promenu boje, konzistencije ili mirisa. Ali čak i u nedostatku ikakvih vidljivih znakova, ako niste sigurni, ipak je najbolje da je bacite, piše Romper, prenosi Index.hr.
Naslovna fotografija: John Marshall Mantel/Profimedia