Stručnjaci otkrili da li je zdravo deliti sapun sa drugim članovima porodice i da li je bolji tečni ili običan
Prema novim saznanjima zdravstvenih stručnjaka, neki od mikroba koji se nalaze na sapunu mogli bi da uključuju bakterije E. coli, salmonelu i šigelu.
Da, na sapunu mogu da se nalaze bakterije. Jedna studija iz aprila 2006. godine u Indian Journal of Dental Research otkrila je da sapun sadrži dve do pet različitih vrsta bakterija. Zatim, studija iz jula 2015. u American Journal of Infection Control, sprovedena u bolničkom okruženju, otkrila je da je oko 62 odsto sapuna bilo kontaminirano, a tečnih samo 3 odsto. Bakterije koje vrebaju na sapunu mogle bi potencijalno da se šire s osobe na osobu, putem zajedničkog korišćenja, piše Times of India.
Sudeći po otkrićima zdravstvenih stručnjaka, neki od mikroorganizama koji se nalaze na sapunu mogli bi da budu i bakterije E. coli, salmonela i šigela, kao i virusi poput norovirusa, rotavirusa i stafilokoka. Neki mogu da se šire ulaskom u rane ili ogrebotine na koži, dok se drugi prenose izmetom.
Čak i nakon mogućnosti prisutnosti bakterija, istraživači su otkrili da se čini da sapun uopšte ne prenosi bolest. U rigoroznoj studiji objavljenoj 1965. naučnici su sproveli niz eksperimenata u kojima su namerno kontaminirali svoje ruke s oko pet milijardi bakterija. Bakterije su bile uzročnici bolesti, kao što su stafilokoke i E. coli. Naučnici su potom oprali ruke komadom sapuna i dali drugoj osobi da se opere istim komadom sapuna. Otkrili su da se bakterije nisu prenele na drugog korisnika i zaključili: “Nivo bakterija koji može da se pojavi na sapunu, čak i pod ekstremnim uslovima upotrebe (intenzivna upotreba, loše dizajnirane posude za sapun koje ne mogu da se ocede, itd.) ne predstavlja opasnost za zdravlje.”
Iako je deljenje sapuna uglavnom sigurno, postoji jedna infekcija koja može da se prenese deljenjem sapuna. U jednoj studiji na fudbalerima na Univerzitetu Florida iz 2008. godine, oni koji su delili sapun su imali veću verovatnoću da imaju ponovljene infekcije Stafilokoka aureusa otpornih na meticilin (MRSA), infekcije stafilokokom otpornom na antibiotike. Zbog ove infekcije, američki CDC takođe preporučuje da se ne dele lične stvari poput sapuna.
Nije velika opasnost po zdravlje deliti sapun. Međutim, istraživanje širenja MRSA izaziva zabrinutost. Ako ne želite da delite sapun zbog mogućnosti rasta bakterija, možete preći na tečni sapun. Ako koristite sapun ili ga delite s članovima uže porodice, idealno je da prvo isperete sapun, pre nego što ga upotrebite na svom telu. Koristite posudu za sapun koje ispuštaju višak vode, a takođe je važno da posudu redovno perete.