Ovo je zagonetka koju uspe da reši samo 1 od 20 osoba
Često neki matematički zadatak zbuni ljude, ali se povremeno pojavi i poneka zagonetka sa istim efektom.
Samo nekolicina uspeva da reši zagonetku koja testira vašu pažnju i logiku. Jeste li među njima? Opustite svoj um i pokušajte, prenosi N1.si.
Samo pet odsto ljudi je dovoljno pametno da reši naizgled jednostavnu, a tešku zagonetku, piše britanski list Miror.
Postoji mnogo načina da se to reši, ali možete koristiti i osnovnu matematiku. Ali nemojte dozvoliti da vas to uplaši: takve zagonetke su odličan način da povećate poverenje u svoju inteligenciju, a takođe su dobre za centralni nervni sistem.
Oni mogu poboljšati kognitivne sposobnosti, uključujući bolju pažnju i koncentraciju. Evo kako glasi zagonetka:
„Ako obrnete redosled brojeva u sadašnjem uzrastu moje rođake, dobićete njenu starost u narednoj godini, ali udvostručeno. Koliko godina ima moja rođaka?“
Kako se rešava ova zagonetka?
Možda će vam pomoći da počnete tako što ćete pažljivo pročitati zagonetku. Olovka i papir će takođe dobro doći.
Možete pokušati tako što ćete ići sa brojevima starosti rođaka od 10 do 99. Iz slagalice proizilazi da je starost rođaka dvocifrena. Dakle, rođak ima između 10 i 99 godina.
Može se pretpostaviti da rođak nije stariji od najdugovečnije poznate osobe – bila je to Francuskinja Žan Kalman, koja je živela 122 godine i 164 dana (1875-1997), pa u ovom slučaju ispada popriličan broj. Ali će i dalje trajati.
Ali možemo si pomoći sa malo matematike. Možda sa sledećim razmišljanjem:
U ovom trenutku, sa x obeležavamo starost rođaka. Znači sledeće godine će imati x + 1 godinu. Dva puta starost sledeće godine, odnosno dva puta x+1, mora biti jednaka zamenjenim brojevima tekućeg uzrasta.
Primer: ako rođak danas ima 37 godina, dva zamenjena broja su 73. Da vidimo da li je ovo tačan odgovor.
Rođak će dakle u drugoj godini imati 38 godina, a dva puta ta starost je 2 x 38 = 76. 76 nije isto što i 73, pa je odgovor da rođak ima 37 godina netačan.
Drugi pokušaj
Možda još jedan nagoveštaj: broj godina se može napisati kao „ab“. Ako rođak ima 15 godina, onda je a=1 i b=5. Međutim, tačnija notacija je 10 a + b, pošto prva cifra označava desetice, a druga jedinice; 15 godina je dakle 10×1 + 5, što je tačno.
Oni od vas koji su malo više upućeni u matematiku mogli bi da koriste ove savete da bi došli do jednačine slične ili jednake sledećoj:
2(10a + b +1) = 10b + a
Ovo je već jednačina koja može ubrzati vašu potragu za uzrastom vašeg rođaka. Samo treba ubaciti brojeve i proveriti koji ispunjavaju uslove i dati isto rešenje na obe strane jednačine.
A rešenje je:
Za one od vas koji su potpuno odustali ili ne vole da razmišljaju, evo odgovora. Moj rođak ima 25 godina. Ako zamenite brojeve dva i pet, dobićete 52, a ako udvostručite 26 (koliko godina će vaša rođaka imati sledeće godine ako sada ima 25), takođe ćete dobiti 52.