5 grešaka u komunikaciji sa partnerom koje niste znali da pravite
Ne morate da budete ekspert u muško-ženskim odnosima da bi vam bilo jasno da je dobra komunikacija osnov svake veze. Neki smatraju da je potrebno da bar jedna strana vešto vlada materijom i usmerava odnos, međutim ima onih ljudi koji veruju da je za dugoročno trajanje potrebno dvoje. U tome nam u velikoj meri pomaže emocionalna inteligencija, odnosno razumevanje prvenstveno svojih, pa i partnerovih osećanja. Kada malo razmislimo, uspešna komunikacija i emocionalna inteligencija su zapravo neraskidive. Ne polazi svakome za rukom da vlada rečima i emocijama, pa dolazi do nestrpljivosti, razočaranja i okrivljavanja druge strane.
Ukoliko vas zanima kako da izbegnete probleme u vezi i postanete kvalitetan sagovornik i slušalac, ostanite sa nama u nastavku, gde vas očekuju najveće zamke na koje parovi nailaze. Pored toga, imaćete priliku da pročitate šta možete da uradite po tom pitanju.
- Ne postavljate zanimljiva pitanja
Ponekad je nedostatak interesovanja za partnera veliki kamen spoticanja. Vremenom počnemo da podrazumevamo neke stvari i zaboravljamo da je potrebno iznova upoznavati partnera. Ukoliko prepoznajte naznake ovog problema, sedite i razgovarajte, ali tako da se ponašate kao neznanci. Verujte nam na reč, spoznaćete neke sitnice koje niste primećivali. Takođe, uputite kompliment, jer ne samo da ćete se osećati bolje, već i dobiti neki zauzvrat.
- Ne slušate pažljivo
Aktivno slušanje i učestvovanje u razgovoru su jako važni za opstanak veze. Ako se ne snalazite najbolje, možete da počnete sa principom ogledala. Neka partner kaže šta želi, vi zastanite, i pitajte ga da li ste dobro razumeli, ako potvrdi, obrnite uloge. Ovo je dobitna kombinacija, bilo da se slažete ili ne. Pored toga, lakše ćete postići dogovor i rešiti problem. Kako vreme bude prolazilo, teći će sve lakše.
- Koristite neprimeren ton
Možda niste primetili, ali mi automatski reagujemo na ono što čujemo, pre svega na jačinu glasa. Poruka je u tim situacijama manje važna. Poželjno je postavljati pitanja, ali treba znati kako. Nikako ne zauzimajte odbrambeni i optuživački ton, jer će se partner osećati ugroženo i krivo. Međutim, ako pristupite iz znatiželje i pitanje uputite mirnim tonom, moći ćete da razumete i čujete drugu stranu, jer će hteti da se otvori.
- Izbegavate razgovor
Kada sa partnerom ne razgovaramo o temama koje nas muče, počinjemo da izmišljamo scenarije u glavi. Stoga, zajedničko vreme provodite kvalitetno i konstruktivno, a poruke zamenite pozivima. Prepiska je u redu, međutim, ipak je površnija od razgovora. Najbolje je odmah otkloniti sve sumnje i dileme, a to možete jedino u 4 oka.
- Uzimate partnera zdravo za gotovo
Na početku zabavljanja primećujemo samo partnerove vrline. Kako vreme prolazi, sve više počinjemo da uviđamo mane. Međutim, dok o lošim osobinama i ponašanju pričamo na sav glas, pozitivne strane ne ističemo. Kada osetite potrebu da saspete bujicu neprijatnih reči drugoj strani u lice, duboko udahnite i smirite se. To što vam je bliska i osoba od poverenja, ne znači da možete da kažete šta god mislite. Upravo suprotno, trudite se da pohvala bude što više, a kritike svedite na minimum, i uputite ih samo kada su neophodne.
Izvor: My Domaine
Fotografije: Unsplash