Najgori komplimenti koje možete da date
Svi volimo iskrene komplimente na račun izgleda ili postignuća, te su oni uvek dobrodošli. Koliko god bili sigurni da radimo najbolje, ponekad je potreban podsticaj sa strane. Najviše nam prija kada neko kaže da izgledamo mladoliko, ispunjeno ili da imamo stila, i negde se trudimo da tako i ostane. Međutim, ne umeju baš svi da prihvate kompliment, ali ni da se izraze na pravi način kada ga daju. O čemu je reč, saznajte u nastavku.
Verovatno ste se našli u situaciji da vam je neko uputio pohvalu ili divljenje, tako da je zazvučalo neiskreno ili suviše poznato. Možda ste se zapitali da li je u pitanju nespretna osoba sa najboljim namerama ili laskavac, koji želi da se dopadne drugima. Ukoliko često dobijate komplimente na koje ne znate kako da odreagujete ili ukoliko želite da popravite utisak, pažljivo čitajte redove koji slede gde ćete saznati kakav tip komplimenta treba izbegavati.
1. Učestali komplimenti
Iako je lepo znati nekoga pohvaliti, treba imati meru. Ako često delite komplimente istoj osobi, ili pred istim ljudima, drugi mogu pomisliti da ih uzimate zdravo za gotovo. Poznato je da cenimo stvari i pojave koje su retke, stoga ne preterujte. Kada vam se nečije ponašanje iskreno dopada, tada istupite i uputite lepu reč.
2. Preuveličani komplimenti
Verovatno vam se dešavalo da dobijete kompliment kako sjajno izgledate u nekoj odevnoj kombinaciji, a da je zapravo reč o svakodnevnim komadima. Stoga, prilagodite reči prilici, i neka dolaze iz srca. U suprotnom, druga strana može se pitati da li ste dovoljno iskreni, ili imate skriveni motiv.
3. Dobro poznati komplimenti
Ukoliko ste nekoga tek upoznali zadržite se na opštim komlimentima, i ne prelazite granicu dobrog ukusa. Divljenje fizičkom izgledu, kao što je nečija boja očiju ili oblikovano telo, nisu primereni situaciji, već mogu samo izazvati kontraefekat. Sa druge strane, sa pohvalom za stil ili neko postignuće nema greške.
4. Proračunati komplimenti
Ako komplimente dajete samo zato što želite da dobijete nešto zauzvrat, što pre promenite ponašanje. Nije teško prepoznati proračunatost, a glavna uloga pohvale jeste da se drugoj osobi ulepša dan ili nagradi njeno dobro delo. Svi drugi motivi, kao što su pozajmljivanje, traženje usluge ili želja da se predstavite u lepom svetlu nisu dobrodošli.
5. Komplimenti sa zadnjim namerama
Da li vam se desilo da vam neko uputi kompliment nakon koga ste se osećali loše, te bolje da ga niste ni čuli. Primer bi glasio: „Sjajna frizura. Mnogo lepša nego prethodna.“ Nakon ovakvih reči sve što možete da pomislite je da ste pre šišanja izgledali ružno. Stoga, dvosmislene komentare treba izbegavati, jer ideja nije da spuštate druge ljude, a sebe izdižete. Bolje je da poradite na svom samopouzdanju, jer ćete tek tada iskreno moći da pohvalite nekoga.
6. Komplimenti u većem društvu
Ponekad komplimente upućujemo kada smo u društvu više osoba, što može biti mač sa dve oštrice. U tim situacijama treba obratiti pažnju na ostale prisutne, jer ne prija svakome takav izliv emocija. Zamislite kako bi se osećala vaša najbolja prijateljica ili prijatelj kada biste je pred drugima pohvalili na račun gubitka kilograma. Naravno, izuzetak je ako se nalazite u teretani, kada takav komentar može da prođe. Stoga, pamet u glavu, i uvek birajte trenutak.
Izvor: Very Well Mind
Fotografije: Unsplash