Trećina očeva pati od depresije nakon rođenja deteta
Na pitanje kako su se osećali na samom početku tog novog putovanja, četvrtina očeva (24%) navela je „enorman pritisak“ jer moraju da obezbede sve za porodicu, dok je 22% očeva izjavilo da su usled manjka sna krajnje iscrpljeni. Petina očeva (21%) rekla je da su pod velikim stresom zbog novih odgovornosti; 16 odsto žalilo se da više nema vremena za stvari u kojima uživaju, a 15% očeva se oseća kao da su „zakazali kao roditelji“.
Istraživanje koje je naručio Ergobaby UK otkrilo je i to kako se polovina novih očeva (49%) oseća posramljeno zato što se teško nosi sa novim izazovima. Na pitanje o izvorima tog pritiska, njih 40% izjavilo je da oseća osudu članova porodice, 32% je oseća od prijatelja, a više od trećine novih očeva osećalo je pritisak od društva u celini, pri čemu je jednom od deset očeva rečeno da se jednostavno „sabere“. Stoga nije ni čudo što više od polovine britanskih očeva (55%) uopšte ne govori o svojim „mukama po roditeljstvu“, već pati u tišini.
Dvojica od petorice britanskih očeva izjavili su kako im je bio nametnut osećaj srama zbog aktivne roditeljske uloge koju su preuzeli, na primer zbog nošenja novorođenčeta, zajedničkog roditeljskog odsustva ili guranja kolica. Možda su takvom stavu doprinele i nedavne kritike u istaknutim medijima upućene na račun slavnih očeva u javnosti. Uzmimo samo prošlogodišnju kontroverznu izjavu poznatog novinara kako je jedan slavni glumac nošenjem svog novorođenčeta „izgubio muževnost“.
Veliki broj od 84 posto ispitanih, smatra kako uticaj rođenja deteta na očeve prolazi nezapaženo, a 72% njih izjavilo je kako novim očevima nije pružena dovoljna podrška. I dok su psihološki problemi koje majke mogu iskusiti tokom „babina“ dobro poznati i priznati, njihovim se partnerima ne pridaje tolika pažnja.
Evo šta je Amanda Lavdej, direktorka marketinga u kompaniji Ergobaby UK, rekla o rezultatima istraživanja: „Ovo istraživanje pokazuje kako očevima ne pružamo ni alate, ni vreme za prilagođavanje na roditeljstvo. Promocijom jednostavnih radnji kao što je nošenje novorođenčeta – a koje može umanjiti stres i pojačati zbližavanje – ili otvorenim razgovorima bez srama o strahovima i brigama, možemo bolje pripremiti nove očeve kako bi uživali u pozitivnim stranama roditeljstva“.
Nošenje novorođenčeta za britanske očeve je jedan od tri glavna načina zbližavanja, a prema istraživanju 62% njih smatra kako im je nošenje deteta pomoglo da se povežu, pa bi se stoga očevi trebali podsticati na takve izbore, a ne izvrgavati ruglu zbog njih. Druga dva najpopularnija načina za zbližavanje bila su igranje sa detetom (71%) i pričanje sa detetom (66%). 60 posto dodalo je i to kako im je u povezivanju pomoglo i stavljanje deteta na spavanje; 57% ih je reklo da je to bilo kupanje deteta, a 52 posto ispitanika smatra da bi očevi trebali što češće detetu davati bočicu.
Budući da je čak 9 od 10 očeva (neverovatnih 88%) reklo kako bi smatrali vrlo korisnim da novim očevima bude dostupno više informacija o povezivanju sa detetom, evidentno je da postoji želja da se nauči više. Istraživanje sprovedeno nad 1.000 britanskih očeva pokazalo je i to da nadmoćnih 92% očinstvo ne bi, usprkos svim nedaćama, menjalo ni za šta na svetu, a 96 posto njih smatra da je biti otac najbolje iskustvo koje postoji.
Al Ferguson, osnivač vodeće mreže za roditelje TheDadsNet, komentarisao je: „Prvi meseci roditeljstva posebno su teški, a kod novih se očeva sve češće pojavljuju osećaji teskobe, izolovanosti i depresije. Ta stanja često ne budu dijagnostifikovana jer se muškarci srame priznati i/ili zbog njih osećaju krivicu“. Perinatalno zdravlje važno je kako za majke, tako i za očeve, a rano uspostavljanje čvrste veze – kroz primenu jednostavnih koraka kao što su nošenje novorođenčeta ili razgovar sa prijateljima i porodicom – može uveliko doprineti mentalnoj dobrobiti roditelja i dece.“