Zašto nam je produktivnost okupirala živote?
„Gubljenje vremena je najpogubniji grehˮ, reči su Maksa Vebera, a iako stare više od veka, ne bismo se iznenadili kada bi osvanule kao natpis na šolji ili notesu nekog izvršnog direktora. Ovo pišemo jer je činjenica da se danas većina nas vodi ostvarenim učinkom, za šta kao argument prilažemo nepregledan broj knjiga, članaka i aplikacija o upravljanju vremenom. Međutim, ideja iza ove veštine nije plemenita, jer nas sadržaji koje iščitavamo uglavnom ne uče kako da uklopimo i posao i odmor, već samo kako da unapredimo ovo drugo. Ciljevi i rezultati su postali glavni smisao života, što se odražava i na svakodnevno funkcionisanje.
Tokom perioda karantina, mnogi su posegnuli za vežbanjem na daljinu, pripremi recepata sa sastojcima organskog porekla, gledanjem novih serija i filmova jednih za drugim, te učenjem jezika, jer vreme nije moglo da stane. Sve ovo je tekovina kapitalizma, gde se trenuci dokolice ne praštaju.
Autorka romana The Science of Boredom Sandi Man ne zagovara ovu tezu, i veruje da postoje dobre strane dosade, kao katalizatora: humora, zabave, preispitivanja, kreativnosti i inspiracije. Ona se, stoga, zalaže da se ona osnaži, umesto što se izbegava. Vreme provedeno izvan poznatih okvira neprestanih nadražaja može obogatiti život, i pomoći da osvestimo značaj istinskog odmora.
Sličnog mišljenja je i Dženi Odel, ispred dela How to Do Nothing: Resisting the Attention Economy, koja žali zbog činjenice da je gotovo sve vreme na javi posvećeno zaradi, i vrednovanju putem opcija na društvenim mrežama. Ona se nadovezuje rečima da je vreme postalo ekonomska kategorija, pa se ne otvara prostor za isključenje.
Sa druge strane, ima i onih koji ne vide ništa sporno u tome da produktivnost bude vodilja u životu. Među njima je Hose Marija Viljarmea, kojem je ovo delatnost rada, pa ima nekoliko saveta za sve koji žele da postignu više u životu.
1. Odaberite dva do tri zadatka dnevno, koji su u skladu sa trenutnim prioritetima.
2. Procenite kada imate najviše svežine i elana i u tom periodu dana obavljajte najvažnije stavke sa liste.
3. Naučite da kažete NE, jer je prosto nemoguće sve postići, nauštrb prioriteta.
4. Negujete fokus, od koga zavisi kvalitet obavljenog posla, ali i jasnoća, maštovitost i odlučnost.
Govornik, glavni trener i pisac Sesar Pikeras vodi se mišlju da su najproduktivniji oni kojima je lepo u svojoj koži. Oni znaju kada je vreme za kraj radnih obaveza i odlazak kući, kako bi negovali sebe, odnose, odmorili se i održavali zdravlje. Takođe, ovakve osobe postavljaju pred sebe visoke, ali ostvarive ciljeve, uz temeljno planiranje. Za kraj, možda je dobro preneti njegov stav da produktivnost podrazumeva mentalno, emocionalno, fizičko i duhovno blagostanje, uz izostanak samosabotaže. Ukoliko se ovo objedini, Pikeras je uveren da je nagrada osećaj slobode.
Izvor: Elle España
Fotografije za naslovni kolaž: Pinterest