Rotavirusi: Postoji 5 tipova
Rotavirus je mal virus koji se razmnožava u ćelijama tankog creva. Kada se dovoljno razmnoži, ćelija odumre i brojni virusi se ponovo oslobađaju u crevo. Odumiranje ćelija crevnog zida sprečava varenje konzumirane hrane i apsorpciju vode.
Rotavirusi spadaju u porodicu Reoviridae. To su RNK virusi, dimenzije 65-75 nm. Sastoje se od jezgra (dvolančana RNK) i dva omotača pri čemu je spoljašnji sloj infektivan po čoveka. Dokazano je prisustvo 5 tipova (A, B, C, D i E), a za čoveka je patogen tip E, piše stetoskop.rs.
Put prenošenja
Izvor zaraze je oboleli čovek i asimptomatski virusonoša. Rotavirus se oslobađa fekalijama u velikim količinama, pri čemu dolazi do kontaminacije okoline. Osnovni mehanizam prenošenja infekcije je fekalno-oralni i to putem vode, hrane, kontaminiranih predmeta.
Patološki (medicinski) značaj
Rotaviroza predstavlja akutno infektivno oboljenje koje se karakteriše toksičnim i gastrointestinalnim manifestacijama. Inkubacija je kratka od 12 časova do 3 dana. Bolest počinje akutno, pojavom proliva, mukom, povraćanjem i bolovima u trbuhu. Telesna temperatura je normalna ili subfebrilna. Stolice su tečne, žuto braonkaste boje a njihov broj se kreće od 5-6. Bolest je praćena umerenom dehidromineralizacijom. Smirivanje bolesti nastaje za 3-4 dana. Atipični oblici se odlikuju prisustvom blage kliničke slike sa ispoljenim povraćanjem i prolivom.
Dijagnoza
Od materijala se šalje stolica za serološko ispitivanje. Dokazivanje se vrši imunoflorescencom, ELISA testom, LATEKS testom, EM metodom, enzimskom metodom.
Lečenje
Lečenje je simtpomatsko, veoma je važna rehidratcija. Dijetetski režim se sastoji od čaja, soka, mineralne vode uz istovremeno ograničenje unosa slatkog mleka i većih količina ugljenih hidrata.