Suze tokom seksa mogu biti lekovite
Suze su poseban dar, iako nam je današnje društvo usadilo strah od njih i zato obično želimo da ih sakrijemo ili zaustavimo. Ali, time što ne dopuštamo našim emocijama da se oslobode, sami sebi činimo štetu. Potisnute emocije uzrokuju ozbiljne zdravstvene probleme jer se pretvaraju u fizički oblik anomalije i boli u telu. Plakanje je isceljujući oblik čišćenja, kada telo procesuira emocije.
Šta znači ako partner plače tokom vođenja ljubavi?
Vratimo se na početak… Najčešće se to događa tokom seksualnog odnosa s partnerom s kojim imamo jaku i duboku vezu. To znači da vam partner toliko veruje da vam se može potpuno predati. Kada osetimo snažnu ljubav, potpuno se opuštamo i ulazimo u dubinu svoje duše. U tim intimnim, ranjivim prostorima kriju se i strahovi, traume i boli. Emocije koje smo potiskivali oslobađaju se seksualnom energijom. Dakle, plakanje je neverovatno katarzično, a suze imaju analgetski učinak.
Možemo plakati i jer se možda trenutno nalazimo u teškom životnom razdoblju i nismo procesuirali određene emocije, ali se tokom vođenja ljubavi otvaramo i dolazimo do izražaja, što je sjajno. Takođe, možemo plakati, jer se u našem telu, umu i duhu u jednom trenutku događa toliko senzacija.
Suze mogu biti rezultat snažnog osećaja ljubavi i kontakta s božanskim
Plakanje nije uvek znak tuge ili čišćenja – može biti i govor tela užitka ili radosti i emocija. Kada se osećamo prožeti ljubavlju i radošću, doživljavamo kontakt s božanskim i plačemo od sreće. Potpuno smo ispunjeni i opušteni, pa to utiče i na oslobađanje emocija, odnosno suza. Šta ima lepše?
I ne, ne plaču samo žene. I muškarci bi trebalo da puste suzu ako se tako osećaju i odbace predrasude da pravi muškarci ne plaču. Upravo suprotno – znak snage i hrabrosti je kada smo u stanju da pokažemo emocije. Psihoterapeut dr Pati Fojerajsen objašnjava: „Ponekad je plakanje nakon seksa potpuno zdrava stvar. To može značiti da se potisnute emocije oslobađaju, da osećamo ogromnu ljubav, sreću i da smo dirnuti. Plakanje je način otpuštanja emocija i to ne znači da ste nesrećniˮ.
Postoje suze nezadovoljstva
Međutim, ponekad suze mogu biti znak nezadovoljstva… Fojerajsen kaže da do plača može doći i kada ne vodimo računa o svojim željama i osećanjima, te se upustimo u polni odnos iako to ne želimo.
Tako u određenom slučaju to mogu biti i suze tuge, jer ne želimo seks, nesrećni smo u vezi ili možda zato što se naš partner brine samo o sebi, i ne osećamo se sigurno i voljeno. Stoga je potrebno razlikovati krik radosti ili čišćenja od krika tuge, koji je povezan s činjenjem nečega što zapravo ne želimo ili je povezan s određenom traumom.
Šta učiniti kada partner plače?
Ukoliko se nađete u ovakvoj situaciji, nežno ga pitajte je li dobro i da li želi nešto. Ponudite mu podršku i nikada ne govorite da ne plače, jer će to potisnuti emocije koje bi se konačno mogle osloboditi. Ako želite dobro svom partneru, dopustite mu da plače i biće mu zbog toga lakše u životu, jer će u sebi imati jedan teret manje.
Konkretno, ova vrsta čišćenja je češća kod ljudi koji puno rade na sebi i lakše se emocionalno otvaraju i oslobađaju emocija. Ako vaš partner plače, budite prisutni, zagrlite ga, ponudite mu bezuslovnu ljubav i zahvalnost što vam se na taj način prepustio. I zapamtite – suze su dar. Možete ga pitati o čemu razmišlja, ali nemojte ga prisiljavati da vam odgovori ako ne može. Neka se prepusti trenutku.
Nakon svega pročitanog, nemojte pretpostavljati da je partner tužan zbog vas i da nešto nije u redu. Uvek prihvatite plač s nežnošću i empatijom, a nikako sa strahom ili osudom.
Izvor: Elle Si
Naslovna fotografija: Dainis Graveris / Unsplash