Sportisti na ovogodišnjim Olimpijskim igrama se kunu u krioterapiju, koju obožava i Novak Đoković: Doktori je kritikuju
Olimpijske igre godinama unazad bile su plodno tlo za upitne medicinske tretmane, jer sportisti traže sve moguće načine da poboljšaju svoje performanse i umanje bol.
„U sportu postoji mnogo propagande za sve vrste ‘alternativne medicine’ jer postoji velika potražnja od strane sportisa“, rekao je francuski neurolog i specijalista Didije Buhasira za AFP.
Pa tako na primer, na Olimpijskim igrama u Riju pre osam godina, kaping je bila najnovija pseudonaučna metoda koja je i dalje popularna. Naime, još uvek nema naučnih dokaza da je efikansa kao što neki tvrde.
Iako su kaping (Kaping terapija predstavlja drevnu kinesku tehniku alternativne medicine, u kojoj terapeut koristi plastične ili staklene čaše. Čaše se prislanjaju na deo tela na kojem postoji upalni proces ili uklještenje. Uz pomoć toplote kreira se efekat vakuuma), hvalili sportisti kao što je američki olimpijski plivački velikan Majkl Felps, malo je naučnih dokaza da nanošenje zagrejanih čaša na kožu ima više koristi od placeba.
Za ovogodišnje Olimpijske igre, led je glavna atrakcija.
Ice bath bonding 🧊🧊🧊
— Yavbou Philippines (@YavbouPH) July 27, 2024
📲 Instagram story of Jean Patry w/ Trevor Clevenot, Antoine Brizard and Yacine Louati#paris2024olympics #PARIS2024 #AllezLesBleus #ParisOverload #Olympic2024 #Olympics #OlympicGames pic.twitter.com/CjLRhEP1dQ
Prema nedavnom uvodniku objavljenom u „British Journal of Sports Medicine“, federacije koje učestvuju na Olimpijskim igrama u Parizu zajedno su zatražile više od 16.000 tona leda. Nijedan dobavljač nije mogao da isporuči tako velike količine leda, tako da će Olimpijske igre morati da se zadovolje sa 650 tona.
Dok ledene kupke mogu da leče neka stanja, kao što je toplotni udar, sportisti ih često koriste „da bi dobili beneficije koje nisu zasnovane na dokazima.
“Led bi mogao imati suprotan efekat od očekivanog, kao što je odložena regeneracija tkiva ili poremećeni oporavak“, zaključili su lekari koji se bave istraživanjima o krioterapiji.
Međutim, i Novak Đoković je pristalica terapije ledom.
Đoković ju je koristio još 2018. godine pred bitne mečeve u svojoj karijeri.
Šta je zapravo krioterapija?
To je proces upotrebe veoma niskih temperatura u svrhe medicinske terapije. To može da znači da jednostavno ležite u kadi punoj hladne vode ili leda. Ipak, nedavno se pojavio novi tip hladne terapije i uključuje ulazak u komoru veličine tela do vašeg vrata, kao i prskanje tečnog azota kako bi temperatura kože bila ispod -130ºC.
Krioterapija se odvija u veoma kontrolisanom okruženju, i to vrlo kratko, pa potencijalni rizik zapravo može da bude manji nego kada sa terapijom u hladnoj vodi.
Naravno, trudnice ne bi trebalo da pokušavaju ovo, a svako sa nekim zdravstvenim tegobama treba da se obrati lekaru pre nego što pokuša ovo ili nešto slično.