Trougao smrti: Nalazi se na licu i lekari savetuju da ga nikada ne dirate
Svi smo to prošli – buljili smo u bubuljicu nasred nosa ili blizu usana i odmah smo poželeli da je uklonimo. Ipak, pre ovog poteza bilo bi dobro stati i razmisliti.
Naime, na našem licu postoji posebno osetljiv region poznat kao “trougao smrti” gde uklanjanje bubuljica može dovesti do ozbiljnih problema. Ovaj trougao proteže se od početka nosne kosti do krajeva usana, a petljanje s bubuljicam u ovom regionu uopšte nije poželjno.
Saznajte zašto je ovo područje toliko rizično i zašto bi trebalo da se oduprete porivu da iscedite te dosadne akne.
Trougao smrti
Ovo je izraz koji dermatolozi koriste za opisivanje područja koje povezuje nos s krajeva usta. Oni tvrde da je ovaj deo lica posebno rizičan zbog svoje bliske povezanosti s mozgom, piše Živim.
Rizici
Ceđenje bubuljica na koži može gurnuti njihov sadržaj dublje u kožu što može dovesti do komplikacija kao što su trajni ožiljci, pojačano crvenilo i bolnije akne. Što je još važnije, u regionu “trougla smrti” to može dovesti i do infekcija potencijalno opasnih po život.
Jedan od ozbiljnih rizika je tromboza kavernoznog sinusa (CST), stanje u kojem se krvni ugrušak stvara u kavernoznim sinusima, venama na dnu mozga. Ovo stanje može ozbiljno ometati protok krvi iz mozga što značajno preti vašem zdravlju, a svaka infekcija na tom području zapravo ima jasan put do mozga zbog povezanosti vena na licu.
Simptomi CST-a
Rano prepoznavanje simptoma CST-a ključno je za smanjenje rizika.
- Povišena temperatura
- Glavobolja
- Paraliza očnih mišića
- Otok oko očiju
- Ožiljci, uočljivije i bolnije akne
Često dodirivanje ili istiskivanje bubuljice ne samo da povećava rizik infekcije, već i čini akne uočljivijim i bolnijim, može gurnuti bakterije i masti dalje u kožu, uzrokujući više otoka i crvenila, a može dovesti i do ožiljaka. Ožiljci ili tamne mrlje mogu pojaviti kako koža zaceljuje, pri čemu nekim mrljama treba i do godinu dana da izblede, dok druge mogu biti trajne.
Sigurni načini lečenja bubuljica
Umesto ceđenja bubuljica, ovo su neke sigurnije alternative za rešenje ovog problema:
- Tretmani bez recepta – Adapalen, azelaična kiselina, benzoil peroksid, glikolna kiselina, salicilna kiselina i sumpor mogu pomoći u lečenju akni.
- Izbegavajte hranu koja izaziva akne – Hrana bogata mastima, šećerom ili mlečnim proizvodima može pogoršati akne kod nekih ljudi.
- Svakodnevna rutina nege kože – Koristite nežno sredstvo za čišćenje, izbjegavajte proizvode na bazi alkohola, držite kosu podalje od lica i koristite nekomedogene proizvode.
- Ako baš morate
Ako morate da iscedite bubuljicu, izbegavajte “trougao smrti” i sledite ove savete:
- Operite ruke i lice – Proverite da li su ruke i područje oko bubuljica temeljno čisti.
- Koristite odgovarajuće alate – Upotrebite štapić za uši ili mekani deo vrha prsta kako biste ravnomerno pritisnuli, poželjno je staviti i rukavice.
- Znajte kada da prestanete – Ako bubuljica ne izlazi lako, ostavite je na miru.
- Naknadna nega – Nanesite lokalnu antibiotsku mast.