Zbog čega osećate hronični umor i kako da ga prevaziđete
Hronični umor, pad imuniteta, virusne infekcije, alergije, respiratorni i srčani problemi, prevencija, način dizanja imuniteta, uticaj vremana na zdravlje, teme su o kojima je za N1 BiH govorio prim. dr Mirsad Đugum internista, kardiolog i akupunkturolog.
„U suštini, u poslednjem periodu i par godina od kovida, to je došlo do izražaja. Nedovoljna adaptacija svih nas na ono što nam se desilo, pa su vremenski uslovi različiti, koji utiču na biološki proces. Ponekad je to naša nepažnja da se adekvatno obučemo za sve veće fluktuacije u vremenu, ali i životu koji živimo. Sami ga štetimo nedovoljnim aktivnostima i hranom koju konzumiramo. Moramo holistički pristupiti telu i razmišljati o sebi kako bismo zaštitili sebe i svoje zdravlje“, kaže doktor.
Doktor kaže da ljudi narušenog zdravlja zbog ubrzanog načina života zanemaruju svoje telo.
„Naše telo je prilagođeno da ima svoj energetski balans. Jedno je što sigurno nismo u stanju da očuvamo svoje zdravlje jer imamo mnogo drugih obaveza i ne vodimo računa o svom psihičkom i fizičkom zdravlju. Imaš auto, pa staviš benzin, idemo kod mehaničara, ali ne obraćamo pažnju na telo jer i ono ima tu potrebu. Jačanje imuniteta znači usklađivanje života kako bismo dobili sve što mu je potrebno i imali fizičku aktivnost“, upozorava doktor ua N1 BiH.
Takođe, kaže doktor, način života je nametnuo da imamo sredinu u kojoj uvek postoji trka za nečim.
„Nismo postavili prioritete za ono što je važno za očuvanje zdravlja. Živimo u društvu stalne napetosti i to izaziva stres i to uvek dovodi do određene bolesti. Imamo malo pozitivne energije i emocija. Takođe jedni drugima dajemo pozitivne emocije kako bismo postigli efekte u društvu i porodici. Veoma malo brinemo o svom zdravlju. Kada se neko zapitao koliko udahnemo u minutu, ili srce koje ispumpa 6 hiljada litara krvi dnevno? Koliko nam je ovih balgodeta dato, a ne želimo da se brinemo o njima“, pita se dr Đugum.
Fizičko narušeno zdravlje uništava mentalno zdravlje i obrnuto
Oscilacije u vremenu kojima svedočimo utiču i na zdravlje.
„Kakve su vremenske temperature napolju, moramo da se prilagodimo tome. To su spoljni faktori, vetar, sunce, vlaga. To su faktori koji su patološki, koji mogu izazvati određenu bolest. Moramo da se izložimo spoljnim faktorima, nemamo drugi mehanizam osim da se prilagodimo i tada ćemo moći da zaštitimo svoje zdravlje“, kaže on.
Doktor dodaje da život u takvom sistemu negativno utiče na celo naše telo.
„Imamo kardio-respiratorne bolesti, uzimamo upitnu industrijsku ishranu. Nismo ni svesni šta nam to donosi. Verovatno danas nismo u stanju da odgovorimo na sve. Mnogo je više alergena u životnoj sredini, u ishrani sa pesticidima, genetski modifikovanoj hrani. Moramo biti realni u pripremi brze hrane, jer postoji velika koncentracija alergena. U prošlosti to nije bilo toliko izraženo kao sada. Jedemo hranu čiji kvalitet ne znamo, zemlju na kojoj raste, dodatke da brže raste“, kaže Mirasad Đugum na N1 BiH.