Ovaj doručak pomaže kod mršavljenja i snižavanja krvnog pritiska
Doručak je za mnoge najvažniji obrok u toku dana, iako se ne slažu svi oko toga šta on tačno treba da sadrži.
Mnogo je saveta koji govore da treba smanjiti unos ugljenih hidrata ako želimo da izgubimo kilograme i kontrolišemo nivo šećera u krvi, prenosi Index.hr.
Ali, nova studija iz Nemačke otkriva da određeni ugljeni hidrati zapravo mogu pomoći u mršavljenju i istovremenom održavanju nivoa šećera u zdravom rasponu.
Prema istraživačima koji stoje iza studije, visoka telesna težina, insulinska rezistencija i dijabetes tipa 2 usko su povezani.
„Prekomerna telesna težina značajno doprinosi razvoju i progresiji dijabetesa tipa 2 te dovodi do smanjenog odgovora na insulin, što rezultuje smanjenim lučenjem insulina iz pankreasa“, navodi se u studiji objavljenoj u avgust 2024. u Journal of Clinical Medicine.
Osim toga, istraživači ističu da prekomerna težina takođe doprinosi razvoju insulinske rezistencije, što je povezano s visokim krvnim pritiskom i problemima s holesterolom.
Ovas – saveznik za doručak svakog dana
Istraživači su proučavali kako konzumacija ovsa može uticati na nivo insulina, gubitak težine i smanjenje rizika od dijabetesa.
Prema rezultatima studije, jedenje ovsa smatra se korisnim oblikom prehrambene intervencije, posebno kod osoba koje imaju loše kontrolisan dijabetes tipa 2.
„Beta-glukan, topivo vlakno prisutno u ovsu, može pomoći u smanjenju nivoa glukoze i holesterola“, naglašavaju istraživači.
Dobra vest je da većina učesnika studije nije imala problema s pridržavanjem plana ishrane koji je uključivao redovnu konzumaciju ovsa tokom tromesečnog razdoblja.
To znači da ovas može biti jednostavan i praktičan način za poboljšanje zdravlja.
Iako istraživači napominju da mnogim osobama s dijabetesom ili predijabetesom i dalje trebaju lekovi, promene u načinu života – poput zdrave ishrane i povećanja telesne aktivnosti – ključne su u upravljanju insulinskom rezistencijom.
Drugim rečima, oni koji imaju dijagnostifikovan dijabetes, ali i oni koji su u riziku, mogu osetiti poboljšanja u zdravlju uz pravilnu ishranu i vežbanje u kombinaciji s lekovima koje im je propisao lekar.
Ako želite istovremeno da kontrolišete svoju težinu i šećer u krvi, jedenje ovsa može biti jednostavan način za to.
Pre nego što uvedete bilo kakve promene u ishranu, svakako se posavetujte s lekarom.