Ako vam je baš jako dosadno: Stručnjaci otkrili od čega bismo tačno umrli ako bi nas progutala ogromna životinja
Godine 2014. TV kanal Discovery Channel je emitovao kontroverznu emisiju u kojoj je čovek u zaštitnom odelu želeo da vidi kakav je osećaj kada ljudsko biće proguta anakonda. Zmija je napala ovog neustrašivog i očigledno malo ćaknutog lika, ali je ova vratolomija zaustavljena pre nego što je čovek progutan, jer je bio u opasnosti da ovaj eksperiment završi sa slomljenom rukom (zar samo time?).
Anakonde uvek prvo uguše svoj plen do smrti pre nego što ga progutaju, jer bi bilo opasno da živi jelen ili tapir ovu životinju udaraju u stomak. Čak i kada je njihov plen mrtav, gutanje velikog plena je prilično rizično za ove zmije i one ponekad mogu stradati dok ovo pokušavaju. Druge velike životinje kao što su krokodili bi vas sigurno prvo rastrgle na manje komade, pa tek onda pojele. Veliki kit bi teoretski mogao da vas u potpunosti proguta, iako plavi kitovi imaju iznenađujuće uzak jednjak i ne mogu da progutaju ništa veće od dinje.
U stvarnosti, jedina životinja koja je dovoljno velika da proguta ljudsko biće, a da ga ne ubije ni pre ni tokom ovog procesa je ulješura, najveći od kitova zubana. Ali čak i ako bi vam uspelo da izbegnete njegove zube, u vašoj umrlici bi i dalje pisalo „izgrickan do smrti“. Naime, ulješure koriste svoje zube da bi uhvatile i zadržale veliki plen, ali ga one ne žvaću u ustima. Ovaj posao je delegiran na prvu od njihove četiri želudačne komore. Zidovi želuca ove životinje su veoma debeli i mišićavi, i u njima se melju ribe, gigantske lignje i drugi plen, pre nego što pređu u druge komore i vare u želudačnim sokovima.
U stomaku ulješure nema vazduha za disanje, tako da biste teorijski imali mogli da ostanete u životu najviše tri minuta pre fatalnog gušenja. No, kada bi vam se ovo desilo u stvarnosti, bili biste zgnječeni na smrt u želudačnim komorama ove životinje mnogo pre toga.
Izvor: Science Focus
Naslovna fotografija: David Clode on Unsplash