Belgijski ovčar malinoa Mala noćas je sprečila tragediju: Rasa pasa koja je nezamenjiva u traganju i spasavanju
Maliona Mala je sa članovima Gorske službe spasavanja noćas pronašla nestalu devojčicu kod Uba.
Malinoa Mala, je pas traagač Gorske službe spasavanja. Reč je o rasi pasa koji je odličan u radu saa policijom i nenadmašan je u traganju za narkoticima.
Malinoa (takođe poznat kao Malinois) je jedan od varijeteta belgijskog ovčara i najzastupljeniji je u našim krajevima. Ime „malinoa“ potiče od francuskog naziva za grad Mehelen, Malines, iz kojeg dolazi ovaj pas. Ostali varijeteti belgijskog ovčara uključuju grenendala, lakenoa i tervirena.
Međunarodne kinološke organizacije, kao što su Međunarodna kinološka federacija i kinološki savezi u Australiji, Kanadi i Velikoj Britaniji, priznaju belgijskog ovčara kao jednu rasu sa četiri varijeteta. S druge strane, američki i novozelandski kinološki savezi priznaju malinou kao zasebnu rasu.
Narav i osobine: Belgijski ovčar, uključujući malinoa, je izuzetno inteligentan i poslušan pas, sa snažnim instinktom za zaštitu. Zbog toga mu je potrebna dobra socijalizacija kako bi izbegao preosetljivost i stidljivost. Ovo je pas koji se mora držati u porodici, a nije pogodan za život u izolovanoj kućici. Vlasnici treba da budu iskusni, strogi, ali ne i grubi, jer pas mora poštovati autoritet svog vlasnika.
Belgijski ovčari su radni psi, veoma aktivni, pa im je potrebno da imaju zadatke. Ako im ne pružite izazove, skloni su da sami sebi pronađu aktivnosti. Dobri su u policiji i kao psi za zaštitu, a mogu biti i odlični kućni ljubimci ako imaju vlasnika koji će im pružiti mentalne i fizičke izazove.
Zahtevaju svakodnevni trening i šetnje, a mogu biti oprezni prema drugim psima ili životinjama, pa je važno da budu dobro socijalizovani. U svojoj prirodi, belgijski ovčari mogu pokazivati ponašanje ovčarskog psa, kao što je jurenje u krugovima ili „štikanje“ stopala, što je potrebno ispraviti tokom treninga.
Opšti izgled: Belgijski ovčar je harmonično građen pas srednje veličine, sa snažnim telom i izuzetnom izdržljivošću. Njegova građa je elegantna i robusna, a ujedno je i izuzetno funkcionalna za rad. Pas ima karakterističan izgled sa suvom glavom, srednje dugom njuškom i tamnim očima. Plećke su ravne i omogućavaju slobodno kretanje, dok su noge snažno mišićave. Telo mu je čvrsto, ali ne preteško, a rep je srednje dug i nosi se blago zavijen.
Dlaka: Dlaka malinoa je gusta, bogata i sa dobro razvijenom poddlakom, što mu omogućava da bude otporan na vremenske uslove. Boja dlake je uglavnom lavlja sa karboniziranim krajevima i crnom maskom. Redovno četkanje je preporučljivo, dok kupanje treba izbegavati.
Zdravlje: Belgijski ovčar je veoma zdrav pas, ali može imati povremene probleme sa kožnim alergijama, očima, ili displazijom kukova i laktova. Nema većih zdravstvenih problema i uglavnom je otporan na bolesti. Linjanje je uobičajeno dva puta godišnje, a pas zahteva mnogo fizičke aktivnosti i mentalnih izazova.
Nega i uslovi života: Belgijski ovčar je prilagodljiv, ali je najbolje da živi u porodici sa dvorištem. Iako podnosi toplinu, više voli hladniju klimu. Ako se drži u zatvorenom, mora imati dovoljno šetnji i aktivnosti.
Razumski gledano, pas nam ne treba, osim raznim državnim službama, stočarima, kao obezbjeđenje bogatima i kao pomoć slijepima. Međutim, razum kod čovjeka odlučuje vrlo malo. Za odlučivanje je uglavnom zadužena podsvjest i navike. Pas je išao u naš dnk, u našu podsvjest, kao i mi njemu, i treba snaga volje da se tome odupremo. Jedva sam uspio.