Da li znate kako se mere kitovi?
Mrtvi kitovi ili oni nasukani na plažama, ponekad se mogu i izmeriti. Ali merenje živog kita je gotovo nemoguće. Ili je, bar, bilo nemoguće.
Pomorski naučnici razvili su inovativan način za preciznu procenu težine kitova koji žive na otvorenom pomoću dronova za vazdušno snimanje. Naučnici su ovo istraživanje objavili u časopisu Methods in Ecology and Evolution. Poznavanje težine kitova dragoceno je za razumevanje zdravlja, trendova i nutritivnih potreba ovih džinovskih, vrlo inteligentnih sisara.
„Telesna težina je osnovna karakteristika životinja, a posebno kitova – oni su najveće životinje na planeti„, rekao je Fredrik Kristijansen, vodeći autor istraživanja i morski ekofiziolog sa Arhus instituta za napredne studije u Danskoj. Stari načini vaganja kitova, osim pronalaska mrtvih kitova na obalama, su tmurni. „Ili ćete ubiti kita kao deo komercijalne ili naučne operacije kitova, ili se možete oportunistički osloniti da će kitovi biti ulovljeni u mreže za ribolov.“ Ali čak su i ove ograničene mogućnosti vaganja sada izuzetno retke. Danas skoro svaki narod na svetu zabranjuje lov na kitove.
Kristijansen je leteo bespilotnom letelicom nad južnim kitovima u izvanredno čistim vodama oko argentinskog poluostrva Valdes, gde se oko 1.000 kitova okuplja. Kristijansen i njegov tim razvili su program koji im omogućava da povežu dužinu i širinu kitova za procenu veličine tela. Kako bi osigurali da su procene tačne, upoređivali su svoje rezultate sa direktnim podacima o težini nasukanih i ulovljenih kitova (iz ranijih operacija). Njihov model je proizveo rezultate koji su se poklapali sa dostupnim podacima o težini – posebno kod novorođenih kitova.
Izvor: Mashable
Naslovna fotografija: Unsplash