Da li psi smeju da jedu kesten?
Sezona kestena je stigla, što je posebno obradovalo sve ljubitelje ovih jesenjih plodova. Ukoliko niste znali, kestenje, za razliku od grožđa, mogu da jedu i psi, ali na jednu stvar morate obratiti pažnju!
Psi i kesten
Za početak, važno je da znate da divlji kesten svakako treba da zaobilazite u širokom luku jer je otrovan za pse! Naime, u slučaju da pas proguta ovaj plod, mogu se pojaviti simptomi kao što su povraćanje, dijareja, konfuzija, pa čak i drugi neurološki problemi. Osim toga, kesten, bilo da je reč o divljem ili jestivom, može biti opasan za psa ukoliko ga proguta celog jer postoji velika verovatnoća da će se pas ugušiti ili da će imati opstrukciju creva.
Sa druge strane, ukoliko je reč o kuvanom ili pečenom kestenu, ne bi trebalo da bude opasnosti, samo je, kao i kod ljudi, važna zdrava mera. Neki psi imaju tendenciju da preteruju sa hranom i prejedaju se, a previše kestenja prvenstveno utiče na probleme sa varenjem. Kesten sadrži dosta vlakana, što se veoma preporučuje, ali u velikim količinama izaziva nadimanje, probleme sa gasovima, dijareju i povraćanje.
Kesten je takođe bogat izvor ugljenih hidrata, koji mogu uticati na nivo šećera u krvi, posebno ako pas već ima metaboličke probleme ili dijabetes (u tom slučaju morate strogo voditi računa o njegovoj ishrani).
Ipak, retko se dešava da pas bude alergičan na kesten. U tom slučaju, pojavljuju se simptomi kao što su: svrab, osip i otok. Dakle, kada svom ljubimcu prvi put ponudite kestenje, neka to bude mala količina i obavezno pažljivo ispratite da li je došlo do neke neobične reakcije i, po potrebi, konsultujte svog veterinara.
Izvor: Metropoliten SI