Ljupka izdanja ozloglašenih pasa: Fotografije Sofi Gamon ruše predrasude o pit bulovima
Pit bulovi su na izrazito lošem glasu. Predstavljeni su kao veoma opasni, što se temelji na statistici. Jedno od najcitiranijih istraživanja o napadima pasa, koje je sproveo Merit Klifton, poručuje da su pit bulovi odgovorni za 68% napada u Sjedinjenim Državama od 1982. do 2014. godine.
Ljubitelji pasa kritikovali su autora studije, ali mnoga druga istraživanja dala su slične rezultate. Pit bulovi obično zauzimaju prvo mesto na listama opasnih rasa, dok su u pojedinim zemljama i gradovima zabranjeni.
Na prelepim fotografijama Sofi Gamon nema takvih zlikovaca. Svaki pas iz serije Pit Bull Flower Power prelep je i neodoljiv – ljubimac kakav se samo može poželeti. „Pit bulovi se decenijama demonizuju u društvu i predstavljaju kao psi iz pakla. Postali su životinje kojih se najviše plašimo, koje su najomraženije i najzlostavljanije od svih ljubimaca. Ovakva nepravedna situacija zapečatila je sudbinu miliona pasa, koji se suočavaju sa predrasudama širom sveta i propadaju u skloništima u kojima su najviše uspavljivani“, napisala je francuska fotografkinja na svom sajtu.
Satistika zaista ne otkriva druge faktore koje bi trebalo uzimati u obzir kad se govori o pit bulovima. Uprkos tome što su zabranjene, borbe pasa se ilegalno još uvek održavaju na mnogim mestima i proizvode izrazito agresivne ljubimce. Pas mora biti odgajan na prihvatljiv način, za šta je neophodan odgovoran vlasnik. Nažalost, u studiji objavljenoj 2009. u Journal of Forensic Sciences istaknuto je da je kod vlasnika opasnih pasa primećeno značajno više kriminalnog ponašanja nego kod drugih, kao i da su oni više skloni psihopatiji i skretanju pažnje na sebe.
Pojedini psi ostaju bez krova nad glavom jer vlasnici, suočeni sa strahom, napuštaju svoje ljubimce, čime se uvećava problem. Previše je napuštenih pit bulova i, da bi im pomogla u pronalaženju novih vlasnika, Sofi njihove šarene portrete radi besplatno širom Sjedinjenih Država. „Portreti slave neodvojivu ličnost ovih pasa, njihovu ranjivost i individualnost, i nisu doveli samo do toga da stotine njih pronađe ljubav i stabilan dom, već su podstakli napore da se destigmatizuje životinja čija nasilna reputacija govori više o nama nego o karakterima samih pasa“, napisala je višestruko nagrađivana autorka fotografija, koja živi u Njujorku.
Uprkos tome što se u istraživanju objavljenom na sajtu Američkog udruženja veterinara ističe da se samo na osnovu rase ne može suditi o agresivnosti pasa, udomljavanje je ponekad veoma teško. Dva psa, na koje je Sofi uspešno skrenula pažnju, čekala su nove vlasnike osam godina. Ljudi čvrsto veruju da je nasilje urezano u genetiku američkih pit bul terijera, zbog čega ih često izbegavaju. Strahove potkrepljuju činjenicom da je ova rasa nastala 1889. godine kao rezultat odabira pasa za borbu, ali nema nikakve osnove da se poveruje kako je genetika apsolutno determinišuća po narav. Predrasude se prelivaju i na druge rase, poput američkog staford terijera, koje nemaju takvu istoriju nastanka.
Sofi je do sada fotografisala 450 „opakih“ ljubimaca, a neke od njih možete pogledati u foto-galeriji ispod ovog teksta. Ukoliko želi da promeni percepciju većine to neće biti dovoljno i predstoji joj još puno posla. Dok se ozbiljno ne istraže i ne uzmu u razmatranja sve okolnosti koje prate napade pasa, potraga za rešenjem nastaviće da vodi u isključivost i generalizaciju – nesigurna polja podložna predstavljanju samo jedne strane medalje. Čak se ni PETA, poznata organizacija za prava životinja, ne protivi zabrani pit bulova, ali iz sebi svojstvenih razloga.
„Ako bi neko predložio da se zabrane labradori, ili čivave ili pudle, bili bismo i za to, takođe. Zato što mislimo da nijedan pas ne bi trebalo da bude donešen na ovaj svet dokle god milioni umiru bez doma, u skloništima i na ulicama svake godine“, napisala je Alisa Mulins, novinarka organizacije.
Fotografije: sophiegamand.com