Ne, delfini ne plivaju Venecijom: Lažne vesti o životinjama oslanjaju se na pandemiju korona virusa
Davno su prošla vremena kad smo u počecima interneta videli blistavu budućnost istine i slobode. Manipulativni autori lažnih vesti zloupotrebili su društvene mreže i pronašli način da se osete važnim. Njihovo mišljenje, koje je nekada s mukom pronalazilo put do velikog broja ljudi, sada, zahvaljujući internetu, lako prikuplja simpatije čitalaca širom sveta.
Pojedine lažne vesti pokušavaju da izmame lepa osećanja, ali to ih ne čini korisnim. Posle raskrinkavanja, one dovode do nepoverenja, razočaranja i osećanja nesigurnosti isto koliko i druge izmišljene informacije. Neke od pozitivnih laži objavljene su poslednjih dana. Oslanjale su se na pandemiju korona virusa i oporavak prirode, popularne teme koje garantuju veliki broj čitalaca.
Kako su vanredna stanja zbog pandemije oterala stanovnike mnogih zemalja u izolaciju, tako je priroda, navodno, počela da se obnavlja. Njeni vesnici, poput labudova i delfina, ponovo su zaplivali neobično čistim venecijanskim kanalima, u kojima ranije nisu mogli da se vide zbog štetnog ljudskog delovanja. S druge strane planete, krdo slonova je ušetalo u selo na teritoriji kineske pokrajine Junan i počastilo se pronađenim vinom. Dva pripita surlaša zaspala su u bašti čaja, gde su fotografisana.
U vreme kad je teško pronaći dobru vest, snimci i fotografije omiljenih životinja pružaju utehu. Delovalo je kao da se u novonastalom haosu konačno dešava nešto lepo. Nažalost, na sajtu National Geographic ubrzo je objavljeno da delfini ne plivaju Venecijom, iako njeni kanali jesu čistiji zbog manje upotrebe čamaca. Snimak kojim se manipulisalo nastao je stotinama kilometara daleko, u luci Sardinije, dok su labudovi uobičajena pojava oko Burana, malog ostrva koje se nalazi u blizini Venecije. Slonovi su zaista primećeni u Junanu, ali njihova pojava takođe ne predstavlja presedan i nema nikakve veze sa korona virusom i vinom.
Priča o labudovima potekla je od Kaveri Ganapati Ahuje, devojke iz Indije, koja je prikupila više od milion lajkova na Tviteru. Uprkos tome što je saznala da labudovi u okolini Venecije nisu ništa novo, izjavila je da neće ukloniti objavljenu laž. Ostvarila je lični rekord u broju reakcija na društvenoj mreži i teško joj je da se toga odrekne.
Nezrelim osobama, nažalost, prijaju slična skretanja pažnje. Iluzije nastale poremećnim sistemom vrednosti deluju poput dopinga. Mnoštvo lajkova i šerova utiče pozitivno na ego, iako je posredi popularnost koja traje koliko i mehur od sapunice. Kako su pojedinci sposobni da plasiraju lažnu vest, isto tako su ljudi, kojima je stalo do istine, sposobni da ih prepoznaju i demantuju. Graditi samopouzdanje na nečemu takvom očajna je usluga učinjena ne samo sebi, već i društvu u celini.
Naslovna fotografija: yahoo.com