Rasa psa ne utiče toliko na njegovo ponašanje koliko se do sada mislilo
Prilikom izbora psa za kućnog ljubimca mnogi se vode njegovom rasom i to je nekako postalo najočigledniji način izbora. Postoje mnogi tekstovi o tome koliko je koja rasa poslušna, agresivna ili pak privržena porodici, ali ispostavilo se da rasa psa ipak ne utiče na njegovo ponašanje toliko koliko se do sada pretpostavljalo.
U okviru istraživanja koje je objavljeno u magazinu Science obuhvaćeno je 18.305 vlasnika pasa koji su procenjivali ponašanje svojih ljubimaca. Pitanja su se ticala upornosti prilikom nekih zadataka, otvorenosti prema nepoznatim osoboma, pa čak i ponašanja tokom kupanja. To je potom upoređeno sa DNK sekvenciranjem 2.155 čistokrvnih i pasa mešanaca.
Zaključak je da je rasa pre svega indikacija izgleda, odnosno visine i težine psa, ali da utiče na samo 9 posto ponašanja psa, odnosno njegove ličnosti. Na primer, zlatni retriver, za koga se veruje da voli da aportuje, ponekad ipak više voli da ne ide po loptu koju ste mu bacili. I od ovog zaključka postoje izuzeci, pa tako npr. border koliji posvećuju više pažnje vlasniku, dok su haskiji skloniji zavijanju. Ali, na psa najviše utiče okruženje i način na koji je treniran.
To u praksi znači da su neka ponašanja verovatnija kod pojedinih rasa, ali da ne postoji nijedan obrazac koji je tipičan samo za jednu rasu i nijedan obrazac koji je odsutan iz svih primeraka jedne rase. Kada birate psa koji će vam biti ljubimac, pre svega treba da vodite računa o tome gde ćete ga čuvati i da budete spremni da mu treba nega i pažnja. Osim toga, morate biti svesni da pas nije igračka i da ne postoji garancija da će biti onakav kakvim ga zamišljate.
Izvor: Mental Floss
Naslovna fotografija: Hannah Lim on Unsplash