“Zatvori uši i beži, jer to kad cikne, ogluviš”: Ova životinja živi kod nas i o njoj se šire razne neverovatne legende
Za mnoge životinje su kod nas vezane razne legende i “babske priče” ali retko da su kod nekog toliko neverovatne kao kod daždevnjaka.
Daždevnjak je zanimljvo izgledajući vodozemac, crne boje za žutim flekama, koji živi u ovdašnjim šumama, i kog možete videti za vreme kiše kako ide “nekim svojim poslom” ispod lišća i deblima drveća.
Međutim, zbog njegovog interesantnog i neobičnog izgleda, decenijama unazad se raspredaju priče koje su bliže naučnoj fantastici i horor žanru nego udžbenicima iz biologije.
Ko je imao babu da mu objasni koje su moći ove životinje, taj zna šta su traume.
— V🇷🇸Tankosić (@dulesofra) September 29, 2024
Iskreno više bih volio na vuka da sam naletio. pic.twitter.com/is4ykCzwzA
Jedna fotografija na društvenim mrežama je povukla niz gde su ljudi pričali o svojim iskustvima sa ovom životinjama, odnosno šta su sve čuli od svojih baka.
Izgleda da prednjači legenda u kojoj je njegov glas nešto toliko jako da čovek ogluvi:
“Zatvori uši i beži, jer to kad cikne, ogluviš” jedan je od tvitova koji je pratio ovu sliku, ali i mnogi drugi su se složili da su bake čuvale unučiće od toga da mogu da ogluve zbog daždevnjaka.
Ali to nije kraj legendama. Postoji nekolicina onih koje mogu samo da vas zabave, kad ih čujete ovako napisane na gomili.
“Ako ga zgaziš, umreće ti majka, tako je govorila moja baba”.
“U mom kraju, za Đurđevdan su ubacivali daždevnjaka u mleko, pre izlaska sunca, da bi stoka bila šarena”.
“Devojke kojima daždevnjak pređe preko ruke postaju vešte u šivenju i drugim ručnim radovima”.
“Nije dobro kad trudnica vidi daždevnjaka jer može da rodi pegavo dete”.
Jedna od najstarijih legendi koja se vezuje za ovo neverovatno stvorenje jeste da daždevnjak može da ugasi vatru. Čak se i kod Aristotela pojavljuje takvo biće koje odgovara ovom opisu. Sam naziv na latinskom Salamandra vodi poreklo iz persijskog jezika i znači „vatra izunutra“.
Kao što uvek i biva na kraju, objašnjenje je vrlo jednostavno, šta više neočekivano očigledno. Daždevnjak živi u vlažnim sredinama, uvek blizu nekog izvora vode i često se krije u deblima drveća ukoliko nema lišća na tlu. Čovek se grejao tako što je debla bacao u vatru i zaprepastio se kada bi video čudno ljigavo stvorenje kako gmiže iz tih debala zapravo bežeći od vatre. Misticizam je bio duboko ukorenjen u ljudsku svest i daždevnjakov beg od vatre je preobličen u njegovo vatreno rođenje, kako objašnjavaju stručanjaci na internetu.
Na kraju krajeva, mimo svih legendi, potvrđeno je da je dobra stvar ako sretnete, u šetnji prirodom daždevnjaka, jer to znači da ste se našli u čistoj sredini jer ove vrste nema u zagađenim područijima.