Ideje za najlepšu policu za knjige
Dekorisanje police za knjige čini se kao veoma jednostavan zadatak koji oduzima malo vremena. Mnogi od nas pomisle da je dovoljno poređati samo knjige, i da se tu posao završava. Međutim, to ne mora da bude tako, posebno ako želite da napravite mali kutak za uživanje, koji je lep i na oko. Potrebno je malo volje i mašte, a ukoliko u ovom trenutku uređujete stan i ponestaje vam inspiracije ostanite sa nama i u nastavku.
Nadamo se da vam čitanje prija i da vas opušta, jer u današnjem tekstu spajamo knjige i enterijer. Nekada su u modi bile drvene police, a kućna biblioteka prostirala se preko celog zida. Danas, pak, uglavnom biramo svetle komade nameštaja, pa police nisu izuzetak. Iako bele površine znaju da budu nepraktične za održavanje, izgledaju atraktivno i unose svežinu u prostor. Pored toga, detalji u boji lako dolaze do izražaja. U redovima koji slede pročitajte ideje i savete koje smo izdvojili za vas.
Koje predmete staviti na policu?
Za početak odaberite knjige koje želite da poređate na vašu policu, pri čemu se trudite da budete kreativni. Možete se poslužiti starim ili novim izdanjima, zatim različitim formatima, knjigama tvrdog ili mekog poveza, međutim, naš predlog je da ih ređate kako vertikalno, tako i horizontalno, zbog boljeg vizuelnog efekta. Kako biste uneli dinamiku, jedna od ideja koje možete primeniti jeste izlaganje manjih slika ili umetničkih radova. U zavisnosti od veličine, neke od njih možete nasloniti na knjige, ili ih postaviti tako da knjige stoje ispred, ali da ih ne zaklone skroz. Kada su u pitanju ramovi za slike, oni i te kako mogu da daju lični pečat vašem omiljenom kutku. Međutim, treba obratiti pažnju na položaj, a najbolji rezultati se postižu ukoliko ih stavite na središnje pregrade, na primer, u visini pogleda. Takođe, zadržite se na manjem broju, jer sve više od 3 rama izgleda pretrpano, posebno ukoliko je reč o manjoj polici. Na red dolaze manje pletene korpe, u koje možete da složite puno detalja tako da su nadohvat ruke. I za kraj, ako imate viška prostora na pregradama, poslužite se kutijama različitih boja i materijala. One mogu stajati kako na dnu, tako i na većoj visini.
Kako ih složiti?
Najvažnije je da obratite pažnju na kompoziciju, odnosno na to kako da knjige i dekorativne predmete spojite u celinu. To možete učiniti tako što ćete ih grupisati po boji, dizajnu, temi, ili tako što ćete sve to iskombinovati. Zatim, trudite se da polica ne bude jednodimenzionalna, već knjige ređajte jedne ispred drugih, veća izdanja iza manjih. Već smo spomenuli ideju da ispred knjiga postavite manju sliku, ili obrnuto. Pritom, nemojte da brinete da se neki predmeti neće videti, jer je ponekad dovoljno samo pogledati iz drugog ugla. Kada su u pitanju veličine izdanja, probajte da pronađete balans, jer nijedna krajnost nije dobra. Kombinujte različite oblike i visine predmeta, ali tako da ih nečim povežete. Na kraju, ne treba zaboraviti ni kontrast, jer jednoličnost nije dobro rešenje. Dinamiku možete uneti promenom boje, materijala ili oblika. Naravno, ne preterujte, jer je mera važna u svemu, pa i enterijeru.
Kako ulepšati policu?
Za ovaj korak potrebno je da imate vešte ruke i volju. Ukoliko ste maštoviti, tu stranu svoje ličnosti možete ispoljiti kroz DIY projekte. Jedan od predloga jeste lepljenje tapeta uz pomoć penastih ploča. U zavisnosti od dezena za koji se odlučite, one mogu pomoći da predmeti na polici dođu do izražaja. Potrebno je da isečete penastu ploču na delove koji se uklapaju u pregrade, kako tapete ne biste lepili direktno na poleđinu police. Razlog je jednostavan, na taj način možete menjati tapete ili ih ukloniti bez oštećenja police. Zatim, možete se poslužiti farbom, koja daje odlične rezultate. Bilo da prebojite samo pojedine pregrade, celu policu, ili je našarate po svom izboru, pozitivni komentari nećete izostati. Za nešto kreativnije osobe, naš predlog je dekupaž tehnika. Poigravajte se materijalima i stilom, ali tako da krajnji izgled police odslikava vašu ličnost i dobar ukus.
Izvor: The Spruce
Fotografije: Pinterest
Ako neko želi da pogleda dobar fima na ovu temu, a i da bi imao sa čime da poredi, preporuka je Warrior iz 2011. sa Tomom Hardijem i Džoelom Edgertonom u glavnim ulogama.
A šta su to “šabanski klubovi”?
Al ga NAGRDI…čoče..
Pa ti sigurno imas: 3 Medjeda, par palmi i vise oskara… I nobelovu nagaradu za ‘kritiku’…
A da ti si zensko.. ( jesi li bila ikad Na box ,kik box, MMA?
Čisti zbog politicke korektnosti..
Akciono – šabanski srpski žanr! Svaka čast za klasifikaciju! Samo bih zamolila da uvek u tekstovima navedete da su ovi i ovakvi ‘filmovi’ podržani od strane Filmskog centra Srbije koji je glavni krivac za očajno stanje i još očajnije filmove u srpskoj kinematografiji. I tako decenijama unazad…
Nisam gledao film pa ne mogu da ga komentarisem, ali mogu da komentarišem članak iz kog se jasno vidi da imate jako loše mišljenje o porodici Balašević i ne trudite se da to sakrijete, naprotiv.
Film je odvratan….nula.nula..nula..mozda je zanimljiv za decu do petog razreda…
Realno dobar komentar sa obiljem opisanih nedostataka…ako je reditelj iz Bugarske, Maja Berpvic glumi Rumunku a Balasevicka muslimanku nije ni cudo sto film lici na Kazahtanski dugometrazni film sniman mobilnim telefonom.