Kako bi trebalo negovati sobne biljke tokom zime?
Ponekad se dešava da sobne biljke klonu, posebno zimi kad je vazduh suv zbog grejanja. Tada cveće u sobama vene, najčešće zbog nedostatka dnevnog svetla i čistog i suvog vazduha.
Šta bi trebalo da uradimo kako bi nam sobne biljke ostale zdrave sve do proleća?
Za početak, njih ne bi trebalo držati na temperaturi između 15°C i 20°C. Ako ste sobnim biljkama obezbedili ovu temperaturu, vreme je da prestanete da hranite većinu biljki, tačnije, to važi za sve osim za one koje bi sada trebalo da procvetaju, poput ciklama. Sobnim biljkama obavezno i redovno uklanjajte suve listove i uvele izdanke.
Uz sve to pazite da temperatura u prostoriji ne varira mnogo jer promene štete cveću. Izbegavajte mesta na kojima ima promaje. Cveće traži svetlost, pa bi sobne biljke trebalo da držite blizu prozora, ali nikako preblizu zbog radijatora.
Većinu sobnog cveća zimi bi trebalo retko zalivati. Čak i kada se zaliva svakodnevno, treba staviti vode tek toliko da zemlja ne bude sasvim suva.
Kako biste povećali vlažnost vazduha, na radijatore stavite posude sa vodom i redovno zalivajte listove bilja. Ovo posebno godi drvetu života, raznim vrstama paprati i fikusu bendžaminu. Nekima od njih godiće i da tpkom zime budu u kupatilu. S druge strane, to ne odgovara biljkama s dlačicama kao što su afričke ljubičice.