Kako negovati Božićnu zvezdu?
Za mnoge porodice kupovina Božićne zvezde predstavlja neizostavni deo priprema za praznike. Nekada je reč o poklonu drage osobe, ali vredi se zapitati šta nakon što zimska magija nestane, odnosno kako na pravi način negovati ovu raskošnu biljku. Lepe vesti glase da je i te kako moguće održati je u životu, i uz pažnju i trud, pružiti joj priliku da ponovo zablista naredne sezone. Da biste u tome uspeli, za početak odaberite boju, a pored klasične crvene, u ponudi su i pastelnoroze kao i ona vanila boje. Drugi korak je pregledanje listova i pupoljaka, a cilj je da biljka deluje bogato i kao da je tek u cvatu.
Najbolji uslovi
Biljka koja je ovih dana u ponudi svoj izgled duguje uzgajivačima koji veštački pospešuju njen cvat kako bi tokom praznične sezone bila dostupna u svom najlepšem i najraskošnijem izdanju. Ono što je česta zabluda jeste da je reč o cvetu, a zapravo su u pitanju dekorativni listovi koji samo tako izgledaju. Najbolje je da saksiju postavite uz prozor, ili kutak koji ima dovoljno svetlosti, a gleda na jug, zapad ili istok, tako da se temperatura kreće između 18 i 24 stepena. Nagle promene i izlaganje hladnoći mogu dovesti do opadanja listova. Stoga, izbegavajte mračna i hladna mesta.
Nega
Kada donesete biljku u svoj dom, narednih nekoliko dana posmatrajte zemlju u saksiji kako biste prepoznali koliko često treba da je zalivate. To naravno zavisi i od uslova u stanu, ali je važno bogato je natopiti vodom kada napukne. Ukoliko prilikom kupovine dobijete zaštitnu foliju, pre zalivanja je skinite, zalijte cvet i pustite da koren lepo upije, pa tek onda eventualno vratite foliju na svoje mesto.
Održavanje do naredne sezone
Kada praznici prođu, mnogi pomisle da je vreme da odlože Božićnu zvezdu po strani do naredne godine. Ukoliko je zalivate po potrebi do aprila, a zatim pustite zemlju da se isuši, u maju isecite listove, a koren presadite u saksiju sa novom zemljom. Biljku zalivajte redovno, ali kada upije vodu, a spoljašnja temperatura dostigne bar 13 stepeni, iznesite je napolje, za početak tako da bude u hladu, a kasnije i na sunce. Kada primetite prve promene, uključite đubrivo na svake 2 nedelje, a kad nastupi jul, skratite malo listove pri vrhu. Isti postupak ponovite i u decembru, samo ovaj put skratite malo više. Postoji još jedan trik koji možete primeniti na jesen, a to je da biljku 12 do 14 sati dnevno držite u mraku, a za to vam može poslužiti skroviti kutak ili kartonska kutija. Tokom dana je najbolje da stoji na svom uobičajenom mestu. Uz malo sreće i umešnosti, biljka će baš u vreme praznika pokazati svoje najlepše boje. Naglašavamo da tada nije potrebno da koristite đubrivo.
Izvor: My Domaine
Fotografije iz naslovnog kolaža: Unsplash