ReCulture – šansa za mlade dizajnere i za ustanove kulture
Aktuelni projekat ReCulture podstiče modernizaciju institucija kulture Zapadnog Balkana. Reč je o redizajnu vizuelnog identiteta nekoliko značajnih institucija. Ideja je repozicioniranje ovih institucija kulture kroz dizajn, ali i podsticanje razvoja regionalne dizajn scene.
Razvoj dizajna u regionu
ReCulture projekat je inicirao tim PDP konferencije kreativnih medija iz Novog Sada koji već duže od jedne decenije radi na promociji dizajna, i razvoju mladih dizajnera našeg regiona.
Dajana Vujaklija, urednica programa PDP konferencije i menadžerka projekta ReCulture objašnjava da se nove tendencije u grafičkom dizajnu često razvijaju upravo na dizajn projektima u sektoru kulture.
„Ako želimo da radimo na unapređenju regionalnih dizajn praksi, sektor kulture je idealan prostor za to. Spajajući ove dve oblasti, osmislili smo ReCulture projekat za koji se nadamo da će značajno doprineti i repozicioniranju institucija kulture, i razvoju dizajn scene našeg regiona.”
Novi vizuelni identiteti
Za 40 meseci koliko projekat traje razviće se novi vizuelni identiteti za četiri odabrane institucije kulture iz Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, što će uvećati njihovu vidljivost i atraktivnost, a posredno i uticaj na lokalnu zajednicu. Odabrane su četiri institucije – Spomen-zbirka Pavla Beljanskog iz Novog Sada, Kulturni centar Trebinje, Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske iz Banjaluke i galerija Umjetničke kolonije iz Danilovgrada. Ove institucije će tokom trajanja projekta rebrendirati timovi dizajnera iz različitih zemalja regiona.
Na novim vizuelnim rešenjima institucija će raditi timovi mladih dizajnera Zapadnog Balkana koji će biti odabrani putem javnog konkursa koji je trenutno u završnoj fazi.
Savremen izraz i tendencija ka eksperimentu
Komisija je odabrala 18 finalista, koji dolaze iz šest zemalja regiona.
Naša sagovornica napominje da selekcija pokazuje veliki diverzitet u pogledu stilova, pa i disciplina koje odabrani dizajneri praktikuju.
„Među prvih 18 dizajnera imamo grafičke dizajnere, ilustratore, tipografe i arhitekte. Ono što se prepoznaje kao zajedničko svim odabranim portfolijima jeste dominantan savremen izraz u prikazanim radovima i tendencija ka eksperimentu.“
Nastavak projekta
Početkom naredne godine započinje i rad dizajnera na novim vizuelnim rešenjima institucija. On će podrazumevati i posete institucijama, kao i mentorski praćen rad na izradi novih vizuelnih identiteta, digitalnih alata, štampanih materijala i intervencija u prostorima samih institucija.
Na kraju čitavog projekta objaviće se dva seta preporuka – jedan namenjen dizajnerima, o tome na koji način pristupiti redizajnu institucija kulture, i drugi posvećen zaposlenima u institucijama kulture – o tome na koji način pristupiti komunikaciji sa savremenom publikom.
„Cilj ovih publikacija jeste da znanja stečena na projektu učinimo dostupnim i onima koji nisu imali priliku da direktno učestvuju. Publikacije će pratiti i putujuća izložba koja će moći da se pogleda u Novom Sadu, Banjaluci, Trebinju i Danilovgradu.”
Pozivi za sve aktivnosti biće dostupni na veb-sajtu i na društvenim mrežama projekta (Fejsbuk, Instagram). Aktuelni konkursi za dizajnere mogu se pogledati na veb-sajtu PDP konferencije.