Gel, papirne ili alginatne – koje maske za lice su najbolje?
Danas u parfimerijama i na internetu možete pronaći veliki broj maski za lice raznih proizvođača. Maske mogu biti na bazi gela ili tkanine. Među novim proizvodima možete pronaći čak i takozvane alginatne maske.
Dermatokozmetolog Lilija Dišlevaja otkriva glavne vrste maski za lice, zatim za šta se koriste i kojoj je opciji bolje dati prednost u ličnoj nezi. Naravno, nijedna maska se ne može uporediti s učinkom tretmana u salonu, ali ako je pravilno odabrana, vaša će vam koža svakako zahvaliti svežim i zategnutim izgledom.
Opšte preporuke
Sve tri maske su pogodne za sve tipove kože. Da biste odabrali pravu opciju, važno je pogledati šta je napisano u preporukama na pakovanju. Na primer, to može biti maska od tkanine za osetljivu kožu ili maska od tkanine za normalnu i mešovitu kožu. Postoje i opcije koje su prikladne za sve tipove kože.
Ne postoje kontraindikacije za korišćenje ovih maski sve dok kupite proizvod koji odgovara vašem tipu kože. Maske koje se prodaju u običnim radnjama biraju se isključivo po ovom pravilu, jer ne rešavaju nikakve druge zadatke osim nege, za razliku od profesionalnih maski u kozmetičkom salonu.
Gel, tkanina ili alginat – šta je najdelotvornije?
Ako se radi o izboru između maski od gela, tkanine ili profesionalnih alginatnih maski, prednost svakako treba dati poslednjoj opciji.
Alginatna kiselina – glavni aktivni sastojak alginatnih maski – po delovanju je slična hijaluronskoj kiselini. Dubinski vlaži kožu i zaglađuje fine bore. Osim toga, ova kiselina pomaže u radu s aknama i pigmentacijom.
Najdelotvornija će biti upotreba alginatne maske u ordinaciji. Po čemu će se razlikovati od uobičajene kućne aplikacije? Pre svega, činjenica da se vrlo često nakon nanošenja alginatne maske nanosi još nekoliko maski. Budući da jedan postupak ne omogućuje uvek postizanje rezultata koji su lekar i pacijent zacrtali.
Kod kuće je takva procedura fizički nemoguća, a da ne govorimo o činjenici da se pre nanošenja maske koža čisti raznim metodama, uključujući i ultrazvuk.
Alginatne maske se takođe koriste u kozmetološkoj praksi kao tehnike koje zatvaraju postupke ubrizgavanja i čišćenja. Alginatna kiselina pridonosi brzom oporavku i regeneraciji kože, a kao samostalno sredstvo, alginatne maske pružaju učinkovitu negu.
Kako odabrati svoju idealnu vrstu maske?
Idealna maska je, zapravo, svaka maska odabrana prema tipu kože. Svoju idealnu opciju možete pronaći empirijski – posetite parfimeriju, uzmite tri maske – gel, tkaninu i alginat za svoj tip kože, a kod kuće, nakon što ste sve isprobali, shvatite koji učinak vam se najviše sviđa.
Možete ići drugim putem – posetite kozmetičara koji će vam dati preporuku na koje maske i od kog proizvođača treba obratiti pažnju, a koje izbegavati. Stručno lice će propisati odgovarajuću negu kože kod kuće, preporučiti određenu kozmetiku i pomoći vam u odabiru dodatne nege.
Kako pojačati učinak korištenja maske za lice?
Što se tiče pojačanja učinka, kod kuće nanošenju maske treba da prethodi standardni postupak čišćenja kože – pranje posebnim preparatom za taj tip kože. Ovo čišćenje možete nadopuniti laganim pilingom ili odstranjivanjem mrtvih ćelija. Nakon nanošenja maske ne zaboravite da nanesete serum i kremu.
Izvor: Marie Claire Russia
Naslovna fotografija: Engin Akyurt / Unsplash