Hemikalije u kozmetičkim proizvodima: Šta se dešava kada ih zamenimo prirodnim proizvodima?
Budući da danas malo koji proizvod zaobiđe hemijsku obradu, naročito kada je reč o drogerijskim proizvodima, sa sigurnošću se može reći da svaki proizvod sadrži najmanje jednu štetnu stvar koja ometa normalan rad našeg organizma, piše krenizdravo.dnevnik.hr.
Supstance kao što su konzervansi, mirisi, sastojci koji stvaraju penu i slično, redovno se koriste u kozmetičkim formulama.
Zašto su sastojci kozmetičkih proizvoda štetni?
Skoro svi proizvodi dermatološki su testirani i prošli su rigorozne kontrole pre samog izlaganja tržištu, što se zasniva na “bezbednom” udelu sastojaka kao što su konzervans i emulgatori.
Kada kažemo da su proporcije bezbedne, radi se o količinama koje ne izazivaju reakcije.
S obzirom na činjenicu da naše telo nije naviklo na strane supstance, ne možemo da garantujemo bezbednost samo zato što je tako napisano na ambalaži. Najmerodavniji primer za to jeste osetljiva koža koja po prirodi ne podnosi većinu supstanci u komercijalnim kozmetičkim proizvodima, međutim, prirodni sastojci i te kako hrane osetljivu kožu i podstiču pozitivne reakcije.
Najveći organ na telu u svakom svom centimetru broji pore koje upijaju sve nanete proizvode i spoljašne uticaje. Tako je, recimo, u nedavnim istraživanjima dokazano da žene dnevno nanesu najmanje 150 hemikalija na svoje telo.
Šta se dešava kada prestanemo da koristimo hemikalije u kozmetici?
Kao što smo već zaključili, štetne hemikalije sadržane su u kozmetici svuda oko nas – u parfemima, proizvodima za šminkanje, sapunima, kremama, losionima. Shodno tome, mnoga sprovedena istraživanja vezana su za prednosti i mane upotrebe hemikalija.
Jedna studija sprovedena na veoma osetljivoj starosnoj grupi, devojčicama u pubertetu, pokazala je pozitivan uticaj prelaska na prirodnije kozmetičke proizvode prateći stanje supstanci u organizmu. Utvrđeno je da nivo parabena, učestalih konzervansa u urinu smanjen za čak 45%, dok je nivo drugih štetnih supstanci, poput ozoglašenog triklosana, takođe smanjen za oko 30%.
Opšte zlatno pravilo pri izboru kozmetike za ličnu negu bazirano je na biranju proizvoda sa što manje sastojaka.
Kako smanjiti količinu štetnih hemikalija kojima smo izloženi?
Ako ste zabrinuti za svoje zdravlje i ne želite da izlažete svoje telo većem nivou hemikalija nego što je potrebno, preporučljivo je da pratite i pročitate ono što je napisano na deklaracijama proizvoda. Takođe, proizvodi sa manje sastojaka, prirodni proizvodi i oni koje možete sami da napravite najbolji su izbor za one sa osetlivom kožom, ali i za one koji žele da sačuvaju svoje telo od hemikalija i toksina.