Kako da vam preplanuli ten što duže traje: Otkrivamo šta je mit, a šta istina
Osim što se vraćate na posao i ne dobijate svakodnevna osveženja na plaži, jedna od najneugodnijih stvari u vezi sa vraćanjem u stvarnost nakon odmora je to što vaš divan preplanuli ten jako brzo bledi. Zbog toga u nastavku otkrivamo kako da ga što duže sačuvate, te koji su to glavni mitovi i istine pomoću kojih ćete zadržati preplanulost.
Baš kao i razmenu valute i rezervaciju putnog osiguranja, i sunčanje treba planirati unapred. To prvenstveno podrazumeva da pre odlaska na odmor uradite dobar piling kako bi vam ten bio ujednačen i kako bi boja mogla ravnomerno da se „primi”. Ono što je takođe važno jeste da povedete računa da vam koža bude dobro hidrirana. Potražite bogate putere za telo, svilenkasta ulja i losione sa hijaluronskom kiselinom koji će zaista nahraniti vašu kožu.
Nanošenje kreme sa zaštitnim faktorom po celom telu pre nego što obučete bikini ili odeću je obavezno, kako bi vaša koža bila zaštićena od sunca i štetnog zračenja, dok su losioni nakon sunčanja odlični za zdravu hidrataciju kože koja je bila izložena suncu, pa ih koristite svaki dan nakon što se vratite sa plaže.
U nastavku pogledajte koje su to druge glavne istine i mitovi na temu preplanulog tena:
1. Piling kože je isto što i brisanje preplanulog tena
MIT: Znamo da zvuči kontradiktorno, ali ako zaista želite da vaš ten traje (i bledi postepeno, a ne u slojevima), piling je veoma važan. Mrtve ćelije kože koje se nalaze na površini mogu umanjiti njen sjaj, pa je važno da ih nežno uklonite kako bi vaš preplanuli ten došao do izražaja.
Osim toga, piling ne utiče na melanin u ćelijama kože (koji čini da vaša koža izgleda preplanulo) jer se nalazi u epidermisu, na koji površinski (mehanički) kozmetički tretmani poput pilinga ili brijanja ne utiču.
Stoga, kada se vratite sa odmora ili uveče po povratku sa plaže/bazena/izleta, ne ustručavajte se da priuštite sebi ritual pilinga. Nežniji piling za lice praktikujte jednom nedeljno, dok onaj intenzivniji za telo radite svaka tri dana.
2. Kreme posle sunčanja su idealne u slučaju opekotina od sunca
MIT I ISTINA: Emolijentna svojstva proizvoda za negu kože posle sunčanja pomažu u smirivanju kože u slučaju opekotina od sunca, značajno smanjujući osećaj pečenja. Međutim, mora se reći da ove kozmetičke formule ne tretiraju duboko ćelije koje su oštećene preteranim izlaganjem suncu. Umesto toga, posegnite za losionima za negu koji su namenjeni koži sa opekotinama.
3. Na odmoru je najbolje koristiti blagi gel za tuširanje
ISTINA: Umirivanje kože formulom koja kombinuje čišćenje i hidrataciju je od suštinskog značaja tokom sunčane, letnje sezone. Blago sredstvo za čišćenje koje ne peni je odličan izbor, baš kao i ulja za tuširanje koja zadržavaju filtere za sunce i dobro hidriraju kožu.
4. Leti noćnu kremu za lice možete zameniti proizvodom posle sunčanja
ISTINA: Koža je izložena kombinovanom delovanju UVA i UVB zraka, zbog čega akumulira oksidativni stres i izaziva upalni proces, pa vam savetujemo da na lice i vrat nanesete antioksidativni, umirujući i regenerativni proizvod nakon sunčanja posle dana na otvorenom. Ovakvi proizvodi lako zamenjuju klasičnu noćnu kremu za lice, ispunjavajući najvažnije zadatke odmora, hidratacije i regeneracije kože tokom sna.
5. Proizvodi za produženje preplanule boje mogu biti od pomoći
ISTINA: Njihove formule sadrže aktivne sastojke koji stimulišu melanocite. Pošto melanociti rade punom parom kada su izloženi suncu i proizvode novi pigment u roku od 2 do 3 dana (što dovodi do postepenog potamnjivanja kože), upotreba sredstava za preplanulost pomoći će da se postigne zlatni i dugotrajan ten. Ipak, za dobre rezultate važna je konzistentnost – zato ova sredstva nanosite svaki dan.
6. Losion za zaštitu od sunca može se zameniti klasičnom hidratantnom kremom
MIT: Nakon izlaganja suncu, koža gubi velike količine vode i mineralnih soli. Klasično hidratantno mleko za telo uspešno nadoknađuje gubitak vode, ali retko i gubitak minerala. Sa druge strane, kreme posle sunčanja pomažu u oba segmenta. Njihova upotreba se preporučuje ne samo tokom trajanja odmora, već i mesec dana nakon njih, jer pomažu koži izloženoj suncu da se obnovi.
7. Bubuljice i miteseri češće se pojavljuju posle odmora
ISTINA: Ovo nije apsolutna istina, ali može se desiti. Naime, kod preplanule kože rožnati sloj epidermisa se zgusne, pa koža ima manje kiseonika. Usled toga, pore se začepljuju i pojavljuju se neprijateljske nečistoće. Da biste ih izbegli, svako veče po povrtaku sa odmora primenjujte nežni piling kože. A ako su se već pojavile bubuljice, koristite serum salicilne kiseline koji će pomoći da ih se što lakše i najbrže.
Izvor: Elle Si
Naslovna fotografija: Maria Lupan on Unsplash