Tajne drevnih rituala ulepšavanja
Žene su se odvajkada ulepšavale koristeći razne sastojke iz prirode. Tehnike i rituali poznati pre više hiljada godina, koriste se i danas, baš kao i mnoge biljke sa čudesnim svojstvima. Proizvode zasnovane isključivo na sastojcima iz prirode danas u ponudi imaju mnogi, manji i veći brendovi. Sve je više i ekoloških osvešćenih konzumenata koji neguju sa razlogom formirano uverenje da je priroda jedini izvor dugotrajne i zdrave lepote.
Čudotvorne biljke
Rituali ulepšavanja u starom Egiptu podrazumevali su dugo kupanje u mleku kome je dodato ulje šafrana. Mlečna kiselina, bilo je poznato Egipćankama, pomaže u pilingu kože, a šafran je bio zadužen za njenu lepotu, ali i lečenje raznih upala. Šafran, začin i dragoceni kozmetički sastojak, dobija se iz narandžastih stigmi ljubičastog cveta Crocus sativus. Uzgaja se samo u vrelom suvom pojasu zemlje – od Španije na zapadu do Kašmira na istoku, i nazvan je – „crveno zlato” zbog intenziteta boje i cene proizvodnje. Za dva grama šafrana potrebno je, naime, ubrati 5000 cvetova, i to ručno!
Na Bliskom istoku se cvet ruže koristi već 2000 godina – u Turskoj se neguje ljubav prema prečišćenoj ružinoj vodi, ali i prema ulju od mirisnih latica. Proizvodi od latica ruže puni su vitamina, minerala i antioksidanata koji hidriraju kožu, a proizvodi od cvetova deluju protivupalno i mogu se koristiti za smirivanje iritirane kože.
Dragocena biljka sa mnogostrukom primenom je i kurkuma, odvajkada primenjivana – poznata su njena antiinflamatorna i antioksidativna svojstva. Reč je o začinu zlatne boje koji se dobija iz korena biljke Curcuma longa. U istočnjačkim kulturama prah kurkume je veoma cenjen i upotrebljavan tokom proteklih vekova. Na Zapadu, u kulinarstvu i u kozmetičkoj industriji, kurkuma se upotrebljava tek u poslednjih nekoliko decenija.
Jedinjenje kurkumin, u sastavu ove biljke, ima sposobnost da pomogne u zarastanju rana i smanjenju ožiljaka. Utvrđeno je i lekovito dejstvo kod mnogih oboljenja kože, uključujući ekcem i psorijazu. Kozmetičkim kućama je poznato da kurkumin efikasno posvetljuje tamne krugove ispod očiju, kao i da koži daje prirodan sjaj. Potvrđena je i sposobnost ove čudotvorne biljke da smanji razgradnju kolagena, i spreči gubitak kose.
U Indiji mlada i mladoženja stavljaju kurkumu na ruke i lica pre venčanja, kao simbol pročišćenja i kao blagoslov. A Marokanke već više hiljada godina koriste blagotvorno arganovo ulje efikasno usporavajući starenje kože. Osim za ulepšavanje, arganovo ulje se u Maroku oduvek koristilo za lečenje raznih bolesti, kao što su suva koža, akne, bol u zglobovima. Plod arganovog drveta je u ovoj mediteranskoj zemlji uobičajen sastojak u kuvanju, a njegovo korišćenje omogućava snižavanje holesterola i ublažavanje artritisa.
Zanimljivo je da se ovo ulje proizvodi od zrna koja se nalaze unutar arganovog oraha, ploda arganovog drveta, endemskog za Maroko. Arganovo drvo se uzgaja skoro isključivo u neplodnim područjima jugozapadnog Maroka. Danas se lokalno stanovništvo masovno uključuje u njegovu proizvodnju. Postupak podrazumeva branje ploda, sušenje, vađenje orašastih plodova, čekanje da plod pukne da bi se otkrilo jezgro, i potom – pritiskanje ploda da bi se dobilo ulje. A nusprodukt presovanja, gusta arganova pasta, takođe se prodaje – sastojak je mnogih kozmetičkih proizvoda.
U Polineziji se danas, baš kao i pre 2000 godina, proizvodi monoi ulje tako što se latice tahićanske gardenije potapaju u kokosovo ulje. Narod Maohi ovo ulje koristi kao omekšivač kože i kose. A u Kostariki se za lepši ten, izbeljivanje fleka na koži, i ublažavanje upalnih procesa koristi – zeleni čaj.
Svi ovi sastojci danas su omiljeni u kozmetičkoj industriji i prisutni u čitavim linijama proizvoda.
Tehnike i tretmani
Danas i mnoge starinske, efikasne tehnike ulepšavanja, doživljavaju novu popularnost. Jedna od njih je tradicionalna kineska tehnika samomasaže u kojoj se glatki kamen veličine šake, napravljen od žada, blistavog ružičastog kvarca ili crnog opsidijana koristi za masiranje kako bi se poboljšala cirkulacija. Kamen se lagano, sporim i ujednačenim pokretima prevlači preko lica – petnaest minuta klizanja hladnog kamena preko čela i obraza uklanja napetost i čini kožu glatkom.
Manje je poznato da su saune, parna kupatila koja relaksiraju i pročišćavaju telo, bile poznate u mnogim kulturama, veoma davno. Još oko 700 godina pre nego što su se španski kolonizatori iskrcali na njihovo tlo, Asteci su praktikovali odlazak u temaskale – vulkanske kuće za kupanje u pari. Temaskale su bile kupolaste strukture, napravljene od vulkanskih stena, i simbolično su predstavljale matericu, odnosno – ponovno rođenje. Današnje saune rade po istom principu – para pomaže u čišćenju blokiranih respiratornih sistema, i blagotvorna je za kožu – umiruje određene zdravstvene tegobe.
U Iranu se, u tamošnjim kupatilima, redovno upražnjava temeljan piling kože čitavog tela. Koristi se kiseh, posebna rukavica, kao i sefidab – smesa za piling napravljena od stvrdnutih minerala. Veoma efikasan piling podstiče cirkulaciju, a finalni dodir obezbeđuje list – krpa za pranje namazana sapunom koja temeljno čisti sve ostatke mrtve kože nakon pilinga. I kiseh i sefidab se mogu pronaći na iranskim bazarima, i kod uličnih prodavaca.
Čista kozmetika
Jedno istraživanje iz 2021. otkrilo je da 68% potrošača želi da neguje kožu „čistim“ sastojcima, proizvodima bez hemijskih dodataka – PFA, parabena i ftalata.
Interesovanje za prirodne i organske sastojke stalno raste a tradicionalni sastojci i drevni rituali su sve veći izvor inspiracije. Ljudi današnjice naslanjaju se na znanja iz prošlosti, iz različitih kultura, baš kao i velike kozmetičke kuće koje podržavaju trend.
Postoje i mnogi manji brendovi čiji su proizvodi u potpunosti zasnovani na prirodnim sastojcima. Jedan od njih je australijski Subtle Energies koji spaja tradicionalne tehnike indijske prakse ajurvede sa prednostima aromaterapije. Njihova linija za negu kože sadrži eterična ulja Palmarose, Mogra i tamjana, u baznim uljima jojobe i ašvagande.
O novoj svesti konzumenata kozmetičke industrije svedoče i razne inicijative. Nedavno je formiran EcoBeautiScore konzorcijum sa idejom da uspostavi globalni, transparentni i naučno zasnovan sistem bodovanja. Boduje se uticaj proizvoda na životnu sredinu, a cilj je da se potrošačima obezbede jasne, transparentne i uporedive informacije o uticaju kozmetičkih proizvoda koje kupuju na životnu sredinu.
Aktivno je i međunarodno udruženje NATRUE https://www.natrue.org/, koje okuplja najveće proizvođače autentičnih prirodnih i organskih kozmetičkih proizvoda u Evropi, kao i kompanije koje posluju na globalnom nivou u proizvodnji i distribuciji autentične prirodne i organske kozmetike.
Fotografije za naslovni kolaž: Sunny Ng/Unsplash; Diana Light/Unsplash
Ako neko želi da pogleda dobar fima na ovu temu, a i da bi imao sa čime da poredi, preporuka je Warrior iz 2011. sa Tomom Hardijem i Džoelom Edgertonom u glavnim ulogama.
A šta su to “šabanski klubovi”?
Al ga NAGRDI…čoče..
Pa ti sigurno imas: 3 Medjeda, par palmi i vise oskara… I nobelovu nagaradu za ‘kritiku’…
A da ti si zensko.. ( jesi li bila ikad Na box ,kik box, MMA?
Čisti zbog politicke korektnosti..
Akciono – šabanski srpski žanr! Svaka čast za klasifikaciju! Samo bih zamolila da uvek u tekstovima navedete da su ovi i ovakvi ‘filmovi’ podržani od strane Filmskog centra Srbije koji je glavni krivac za očajno stanje i još očajnije filmove u srpskoj kinematografiji. I tako decenijama unazad…
Nisam gledao film pa ne mogu da ga komentarisem, ali mogu da komentarišem članak iz kog se jasno vidi da imate jako loše mišljenje o porodici Balašević i ne trudite se da to sakrijete, naprotiv.
Film je odvratan….nula.nula..nula..mozda je zanimljiv za decu do petog razreda…
Realno dobar komentar sa obiljem opisanih nedostataka…ako je reditelj iz Bugarske, Maja Berpvic glumi Rumunku a Balasevicka muslimanku nije ni cudo sto film lici na Kazahtanski dugometrazni film sniman mobilnim telefonom.