Tri urbana raja u Novom Sadu: Berberaj, PUBeraj i FeniRaj
Urbani duh novosadskih ulica Laze Telečkog i Mite Ružića još čvrsto čuvaju tri skladno sjedinjena „raja” – Berberaj, PUBeraj i FeniRaj.
Najstariji od njih – Berberaj Čarolija, tu je čitavih 18 godina. Osnovao ga je Andrija Nikitović, poznatiji kao Brica. Budući da je atmosfera u berbernici znala da se „lepo zakuva” i pretvori u žurku na ulici, logično je bilo da prostor pored postane mesto za to. S drugarom Brica tako pokreće PUBeraj, u kome mušterije na sređivanje čekaju uz piće. Iako je pab sinonim za pivo, tu se mogu popiti i odlični kokteli kojima se ovde poklanja posebna pažnja, a može se i prezalogajiti jer je u ponudi i lepo upakovan street-food poput primamljivo sočnih burgera.
Ovaj prostor ima i svoju unutrašnju baštu koja je nedavno dobila i zastakljeni deo – prikladno za nadolazeće hladnije dane. Tu je i čuveni mural senzualne devojke zbog kog s foto-aparatima tu zalaze belosvetski turisti! Kad smo kod bašti tj. terasa, postoji i jedna skrivenija i intimnija, među krovovima, gde osoblje posebno voli da se odmori. Sve to je baš privlačno i za modne editorijale, a ceo koncept zaokružio je i upotpunio pre četiri godine najmlađi član „rajske” komune – Feniraj, gde se okuplja pretežno ženska ekipa. Pretežno, jer navrate i momci koji se farbaju ili pletu pletenice, dok se u Berberaju mogu zateći i devojke military stila. Dakle, ovde nema oštrih podela, a ta nota slobode i zajedništva oseti se i među zaposlenima.
„Ovo nije biznis-plan, nego gradacija od 18 godina. Nas je ovde trenutno 25 stalno zaposlenih, a sa saradnicima više od 30. Brend ovog mesta je zapravo taj kolektiv! To je veliki motor s puno delova, a ne slepi kapitalizam ili poltronizam. Energija tima terala je napred, stvari su se dešavale spontano i same nametale. Ovo je šarena scena u kojoj svako ima delić za sebe, nezavisno od godina, ekonomskog statusa, izgleda, pola i nacionalnosti. Tu svi dobijaju istu uslugu. Mi smo simbioza, kohezija prostora, hab više struja i mala muzička avenija. To znači da smo prošle godine imali 220 dana muzike uz brojne izvođače i da je mesto živo tokom celog dana”, kaže Brica.
Sve te zasebne celine sklapaju veseli mozaik zaokruženog vizuelnog identiteta u koji možete mirne glave (ali i brade) svratiti i „po svoj vizuelni identitet”.
„Ovaj vid sređivanja brada totalno je eksplodirao poslednjih godina i vratio se na nivo pre svetskih ratova, kad su muškarci imali naviku odlaska u berbernice. Danas su svi lipicaneri – užasno kratko ošišani sa strane uz brade, bradice i brkove. Naravno, izbor brade zavisi i od materijala koji donosiš, odnosno od toga da li imaš bradu zapravo. U skladu s tim, izvući ćemo neki maksimum iz nje. Nazovimo to ekstenzijom ličnosti. Mi moramo da budemo specijalizovani za sve te varijante koje se traže, naravno i da skidamo ’modele’ sa slike…”, opisuje nam Brica svoj zanat.
Na pitanje da li je Brica i psiholog s makazama, on uz osmeh iskreno kaže da u tom muškom delu preovladavaju vulgarne teme. U ženskom delu, verujemo, padne i po koja trač-partija, a između, u pabu, u miksu testosterona i estrogena, najbolji je miks tema. Sve u svemu, sve je tu baš kako treba – da poželiš da se vratiš!
Ako neko želi da pogleda dobar fima na ovu temu, a i da bi imao sa čime da poredi, preporuka je Warrior iz 2011. sa Tomom Hardijem i Džoelom Edgertonom u glavnim ulogama.
A šta su to “šabanski klubovi”?
Al ga NAGRDI…čoče..
Pa ti sigurno imas: 3 Medjeda, par palmi i vise oskara… I nobelovu nagaradu za ‘kritiku’…
A da ti si zensko.. ( jesi li bila ikad Na box ,kik box, MMA?
Čisti zbog politicke korektnosti..
Akciono – šabanski srpski žanr! Svaka čast za klasifikaciju! Samo bih zamolila da uvek u tekstovima navedete da su ovi i ovakvi ‘filmovi’ podržani od strane Filmskog centra Srbije koji je glavni krivac za očajno stanje i još očajnije filmove u srpskoj kinematografiji. I tako decenijama unazad…
Nisam gledao film pa ne mogu da ga komentarisem, ali mogu da komentarišem članak iz kog se jasno vidi da imate jako loše mišljenje o porodici Balašević i ne trudite se da to sakrijete, naprotiv.
Film je odvratan….nula.nula..nula..mozda je zanimljiv za decu do petog razreda…
Realno dobar komentar sa obiljem opisanih nedostataka…ako je reditelj iz Bugarske, Maja Berpvic glumi Rumunku a Balasevicka muslimanku nije ni cudo sto film lici na Kazahtanski dugometrazni film sniman mobilnim telefonom.