Vodič za šminkanje nakon 50-e
U šminkanju više ne postoje stroga pravila koja zapravo ograničavaju kreativnost i mogućnost izražavanja, ali postoje trikovi koji mogu pomoći u postizanju savršenog rezultata. Pogotovo nakon 50. godine potrebno je obratiti pažnju kako biste osigurali da bore ne budu u prvom planu, niti lice opušteno, ili bez svežine i sjaja.
Na sreću, tu su saveti za šminkanje u zrelim godinama koje možete primeniti u praksi. To ne znači da se definitivno morate odreći puderastih tekstura, jarkih i jako tamnih boja ili svega što sadrži šljokice ili sedef, jednostavno morate znati kako to najbolje da dozirate.
Podloga
Ko nam bolje od Džej Lo pokazuje da i nakon 50. možete kreirati neverovatna i glamurozna izdanja, čak i u boji. Gledajući je, međutim, nemoguće je ne primetiti koliko zasluga odnosi njena svetlucava podloga za šminku.
Zapravo, upravo na tome moramo insistirati, pre svega na pripremi kože dubinskom hidratacijom, zatim odabirom prajmera koji zaglađuju i pružaju blistav ten. Tek tada prelazite na podlogu – najprikladniji su tečni i lagani proizvodi, za slojevitost ako je potrebno više prekrivanja. Za razliku od onih za puno prekrivanje, koji su kremastiji i zahtevniji, puno manje ulaze u nabore, savršeno prianjaju, a lice čine blistavijim i punijim.
Isti princip važi i za korektor – ako nam je potrebna korekcija boje, na primer, podočnjaka, uvek je dobro to učiniti pre nanošenja podloge, nakon čega će ići svetlucavi proizvodi, uvek prilično lagane i tečne teksture.
Postoje neki korektori koji imaju hibridnu konzistenciju, gotovo kao da su vrlo hidratantni, upravo ono što tom području treba. Dok optički smanjuju bore, trenutno osvetljavaju pogled, posebno ako se nanose na lifting način, odnosno od spoljašnjeg ugla prema gore. Ako, pak, moramo prekriti mrlje na licu, odabraćemo nešto gušće, ali ne i kremaste korektore, savršeno identične tenu.
Nije zabranjeno sve fiksirati puderom, po mogućnosti bogatim i hidratantnim, neopipljivim i vrlo laganim, koji zaglađuju, i nanose samo vrlo lagani veo. Na konturu očiju možete ga prstima pritisnuti i popraviti na prirodniji način.
Konturisanje lica
Tečne formule takođe su idealne za konturisanje, rumenilo i blistav efekat, opet zato što hidriraju, podebljavaju i lagano kamufliraju fine bore. Ove teksture utiču na punoću lica, dok s puderom rizikujete stvaranje izrazito kontraproduktivnog efekta. Međutim, mogu se koristiti za fiksiranje tečnih proizvoda. Savet je koristiti puder tamnije boje od našeg tena, a ne proizvode za oblikovanje i bronziranje, čime se postiže prirodniji i iznijansirani učinak. Što se tiče hajlajtera u prahu, s druge strane, bolje je izostaviti one sa šljokicama koji naglašavaju pore i nedostatke.
Oči
Šminka za oči igra ključnu ulogu u pružanju svežine licu. Počevši od obrva, koje prirodno imaju tendenciju da se s vremenom prorede, češljamo ih prema gore, a zatim ih fiksiramo gelom, a da ih ne usmeravamo neprirodno nagore. Zatim se mogu popuniti olovkom za obrve ili ajlajnerom, popunjavjući dlaku po dlaku za prirodan izgled koji otvara oči. Za brže i lakše šminkanje možete koristiti i maskaru u boji, koja fiksira obrve. S druge strane, one su temeljne kao okvir za ostatak šminke, koji može značiti samo sloj maskare ili biti više strukturiran.
Ukoliko želimo da se poigramo senkama i bojama, koristeći smeđe, bež i zagasito ružičaste možemo stvoriti zanimljive nijanse koje uveličavaju oko igrom senki. Mat, ali ne i suvi finiš je idealan, možda naizmenično s kremastim senkama: svetlucave i satenske imaju tendenciju da skliznu u nabore, pa ih je uvek bolje naneti nakon nanošenja podloge prajmerom ili korektorom, i to samo za nekoliko svetlosnih tačaka.
S druge strane, tamnije nijanse imaju tendenciju učvršćivanja izgleda pa ih treba koristiti samo za završnu obradu. Zapravo, olovka za oči, na primer, da bi bila funkcionalna mora biti vrlo tanka i dovoljno rastegnuta prema van, ali to nije nužan korak, za razliku od maskare – u oba slučaja možete odabrati smeđu umesto crne za mekši izgled.
Usne
Poslednje, ali ne i najmanje važno, usne. I one su s vremenom manje pune, što ih čini tvrđima i izraženijima. Kako bi se one na trenutak vratile na staro, sjajno rešenje su proizvodi za podebljavanje usana, čiji se učinak može naglasiti šminkom, posebno olovkom za usne. Tehnika koju vole poznate dame, to je kontura koja je malo iznad prirodne usne iscrtana olovkom tamnijeg tona od prirodne boje, a koju treba popuniti neutralnim ružem. Očito možete nositi sve svetle boje, poput crvene, jagode ili korala, po mogućnosti sa sjajnim ili satenskim završnim slojem, koji optički hidrira i daje volumen.
Izvor: Elle Italia