Bili smo u Kortini i evo koliko košta da se obučete kao italijanska reprezentacija na Olimpijskim igrama
Par dana uoči Zimskih olimpijskih igara Milano–Kortina 2026, izlozi u jednom od najpoznatijih italijanskih zimskih centara već jasno pokazuju kako će izgledati vizuelni identitet domaćina i koliko košta da se nosi olimpijski stil “Made in Italy”.
Među najupadljivijim su izlozi Emporio Armani EA7, zvaničnog tehničkog sponzora italijanske olimpijske reprezentacije, u kojima su izložene kompletne takmičarske i svečane kombinacije kakve će nositi sportisti Italije tokom Igara.
U izlozima u centru Kortine dominira bela boja, uz diskretne detalje u bojama italijanske zastave – zelenoj, beloj i crvenoj – kao i prepoznatljivi olimpijski simboli i grb Italijanskog olimpijskog komiteta (CONI).
Lutke su postavljene u dinamičnim skijaškim pozama, sa kompletnom opremom: jaknama, pantalonama, termo-slojevima, kapama i skijama, čime se jasno sugeriše veza između vrhunskog sporta, mode i nacionalnog identiteta.

Foto: CityMagazine
Cena olimpijskog stila
Prema cenovnicima istaknutim u samim izlozima, kompletan izgled italijanske reprezentacije daleko prevazilazi prosečan budžet većine navijača i turista. Samo osnovni delovi opreme koštaju:
Jakna (giacca): 670 evra , zatim termo-sloj / flis (pile): 160 evra, potom pantalone (pantalone): 350 evra, a ond i kapa (berretto): 70 evra.
Ukupno, za komplet bez dodatne opreme poput rukavica, čarapa ili skijaške obuće, potrebno je 1.250 evra. U cenu nije uključena tehnička oprema, dok su cene skija i pancerica, takođe brendirane EA7 linijom, dodatni trošak.
Prodavci navode da je reč o istoj liniji odeće kakvu će nositi sportisti tokom Zimskih olimpijskih igara, uz minimalne razlike između takmičarskih i komercijalnih verzija, što je praksa koju modni brendovi primenjuju već godinama na velikim sportskim događajima.

Foto: CityMagazine
Moda kao deo olimpijskog identiteta
Italija se i kroz ovaj segment priprema za Igre koje želi da predstavi kao spoj sporta, dizajna i luksuza. Za razliku od ranijih olimpijskih domaćina, gde je naglasak bio isključivo na funkcionalnosti, Milano–Kortina 2026 već sada pokazuje ambiciju da Zimske olimpijske igre budu i modni događaj.
Emporio Armani ima dugu istoriju saradnje sa italijanskim olimpijskim timom, a EA7 linija već je bila deo prethodnih Zimskih i Letnjih igara. U Kortini se, međutim, prvi put jasno vidi koliko je taj spoj sporta i visoke mode namenjen ne samo sportistima, već i publici, uz poruku da olimpijski izgled može da se kupi, ali po ceni luksuznog brenda.

Foto: CityMagazine
Kortina u znaku Olimpijade
U samom gradu, olimpijska atmosfera već je primetna. Brendiranje je prisutno u izlozima, hotelima i na promotivnim materijalima, dok se Kortina sve više pozicionira kao simbol “elegantne” Olimpijade. Grad koji je već bio domaćin Zimskih igara 1956. godine sada ponovo ulazi u globalni fokus, ali u znatno drugačijem kontekstu, sa naglašenim luksuzom i snažnim prisustvom međunarodnih brendova.

Foto: CityMagazine
Olimpijada kao lifestyle događaj
Ovakvi izlozi dodatno potvrđuju da Zimske olimpijske igre odavno nisu samo sportsko takmičenje. One su postale globalni lifestyle događaj, u kojem se sport, moda, turizam i pop kultura prepliću. Dok će se na borilištima odlučivati o medaljama, u gradovima poput Kortine paralelno se vodi druga vrsta trke, ona za pažnju publike, kupaca i medija.

Foto: CityMagazine
Za one koji žele da makar vizuelno budu deo italijanskog olimpijskog tima, odgovor iz Kortine je jasan: Stil dolazi uz visoku cenu, ali i sa snažnom simbolikom zemlje domaćina koja kroz modu želi da ispriča svoju olimpijsku priču.
Piše:Pero Jovović

Trenutno nema komentara! Budite prvi