Kraljica Elizabeta posedovala je impozantnu kolekciju nakita – ovo su neki od najlepših primeraka
Kraljica Elizabeta bila je poznata kako po svojoj blagoj naravi, vickastom duhu i upečatljivom modnom izrazu, tako i po impozantnoj kolekciji nakita koju je posedovala, a koju je pažljivo skupljala od malih nogu.
Naime, u maju 1937. napravljena je jednostavna pozlaćena mini kruna koja je pristajala glavi tada 11-godišnje princeze Elizabete kako bi mogla da je nosi na krunisanju svog oca kralja Džordža VI. Iako bez dragulja, ova kruna označila je istorijski trenutak kada je mala Elizabeta postala pretpostavljena naslednica britanskog prestola. Ovu skromnu krunu kasnije su zamenili mnogo raskošnij primerci ukrasa za glavu koji su na savršen način otelotvorili kraljičin stil kao monarha. Ovog leta, nekoliko tijara koje su najviše povezane sa njenom 70-godišnjom vladavinom – uključujući, između ostalog, i njenu pomenutu krunu iz detinjstva, bilo je izloženo u Bakingemskoj palati na proslavi kraljičinog platinastog jubileja.
Za razliku od krunskih dragulja, ovo su komadi nakita koje je kraljica često nosila sa velikim istorijskim, ali i ličnim značajem za članove svoje porodice. Tako se na ovoj izložbi mogao videti par dijamanata koje je Elizabeta dobila za 21. rođendan, narukvica njene voljene bake, ali i njeni omiljeni biseri koje je nosila sa dijamantskim brošem.
Nekoliko dana nakon što je kraljica stupila na tron, snimljene su njene zvanične fotografije na kojima nosi komplet tijara, koje su bile iskorišćene kao osnova kraljičinog imidža na novim novčićima, markama i novčanicama. „Dijamantska dijadema i tijara Devojke Velike Britanije i Irske su dragulji koje svi poznajemo i prepoznajemo“, izjavila je tada kustoskinja izložbe Kerolajn de Gito, koja je do kraljičine smrti brinula o 700.000 umetničkih dela u 13 kraljevskih palata. „Većina ljudi zapravo ne razmišlja o tome, ali ove tijare su uvek tu da ih vidimo u našim torbicama i džepovima“, dodala je.
Na ovoj izložbi bile su izložene i fotografije kraljice Elizabete na kojima nosi pomenute tijare i prelepe haljine modnog kreatora Normana Hartnela, koje je snimila fotografkinja Doroti Vajlding. Ove moćne fotografije jedan su od razloga zbog čega dijamantsku dijademu doživljavamo kao jedan od simbola ženstvenosti, iako je originalno zamišljena i napravljena za jednog muškarca.
Naime, Džordž IV, koji je držao do svog modnog stila, poručio je ovu tijaru za svoje krunisanje 1821. godine, koja se sastojala od 1.333 briljantno brušena dijamanta i 169 bisera, i kao takva bila pravi revolucionarni komad nakita u to vreme. Umesto da koristi tradicionalni motiv ljiljana (što je prema njegovom mišljenju suviše upućivalo na Francusku), Džordž je tražio da tijara bude ukrašena motivima deteline, čička i ruže – ambleme Škotske, Irske i Engleske, ističući na taj način njihovo jedinstvo unutar Ujedinjenog kraljevstva.
Na ovoj izložbi takođe je bio prikazan i Kulinan dijamant, najveći dijamantski kristal koji je ikada pronađen, kako blista na ogrlici Delhi Durbar. Pored toga, na izložbi u zamku Vindzor bio je izložen i broš u obliku ljiljana koji je kraljica nosila kada je izašla iz aviona vraćajući se iz Kenije u Britaniju, nakon što je primila vest o smrti svog oca. Bio je to prvi dragulj koji je nacija videla da Elizabeta nosi nakon što je postala nova kraljica.
Gito je za kraj objasnila kako smatra da su broševi koje smo godinama mogli da vidimo na kraljici bili odličan način na koji je komunicirala sa publikom bez potrebe da bilo šta kaže. Za razliku od svog prethodnika, Džordža IV, poruka kraljice Elizabete nikada nije bila politička. Ona je komade nakita koristila kao vid lepog gesta i poruke prema zemlji ili mestu koje posećuje. Tako su amblemi zemalja Komonvelta – svetlucavi list kanadskog javora, broš od srebrne paprati na Novom Zelandu ili australijska zlatna akacia, uvek sijali sa njenog revera tokom kraljevskih turneja.
Kraljevski život Njenog Veličanstva dao joj je jedinstven skup veština i znanja kada je u pitanju nošenje nakita. Princeza Margaret jednom prilikom je izjavila da je njena sestra jedina osoba koja je mogla da stavi tijaru na glavu dok trči niz stepenice. Kao što je de Gito dodala: „Kraljica je jednostavno znala kako se to radi.“
Izvor: Vogue
Naslovna fotografija: Photo by Thierry Orban/ABACAPRESS.COM/Profimedia