Maska (ni)je modni detalj
Zaštitne maske za lice su osnovni vid prevencije širenja virusa korona. Zbog toga ih nosimo već mesecima, ali je malo onih koji su se na to navikli. Mogu biti neprijatne za kožu, otežavaju disanje, a i nisu baš lepe.
Mada…
Već tokom februara 2020. na Nedelji mode u Milanu, a zatim i u Parizu, pojavile su se prve brendirane zaštitne maske za lice, kako na modnim revijama, tako i u publici. Popularni logotipi čuvenih modnih kuća i dizajnera preselili su se sa tašni, marama i šalova na lica onih koji vole da „šetaju firmirano“. Naravno da su se ubrzo pojavili i takozvani lažnjaci, tako da brendirane maske sada mogu da se kupe i „kod Kineza“.
Mnogi dizajneri su otišli i korak dalje – u svoje nove kolekcije su uvrstili i maske za lice i napravili ih u istim bojama i dezenima kao i haljine, tunike, košulje… Tako su omogućili damama da ostanu doterane, kao i da ne tuguju mnogo što je karmin postao suvišan, a osmeh samo ono što se pretpostavlja.
Kad smo već kod karmina – da li znate da je prodaja šminke za bojenje usana drastično opala širom sveta, pa i u Srbiji? Razlog je logičan, ali šta je rešenje? Svakako ne maske sa iscrtanim usnama! Rešenje je zaštitna maska u istoj boji i dezenu kao odabrani komad garderobe. Dakle, baš onako kako su žene, u eri pre pandemije virusa korona, karminisale svoje usne u istoj nijansi u kojoj je i haljina koju su obukle.
I mnogi sportski brendovi su rado prihvatili trend i počeli da prave zaštitne maske za lice koje se svojim dizajnom uklapaju u odabranu sportsku opremu. Sigurno ste već primetili, gledajući fudbalske, teniske i ostale mečeve, prepoznatljive logotipe na maskama za lice sportista i njihovih trenera. To ne doprinosi pobedi, ali ulepšava prizor, a istovremeno je reklama za brend koji oblači tim ili sportistu za kojeg navijamo.
I to nije kraj kada su maske u pitanju. Osim logotipa i dizajnerskih potpisa, maske su dobile i nakit – ukrasne lančiće, iste one koji se koriste za naočare kada ih skinemo sa lica i nosimo oko vrata. Bižuterija, od nekog plemenitog metala ili od nanizanih bisera, odlično se uklapaju u celokupan „autfit“. Ma, mogu i uz Šanel kostim da se nose. Umetničke duše, ipak, kažu da je to kič i biraju maske inspirisane poznatim slikarskim delima, kao i one sa motivima iz popularnih romana, stripova, filmova i TV serija.
Zubi Drakule, brkovi, šaljive poruke, citati velikih umova, stihovi pesama, dezeni koje su osmislile poznate ličnosti… nema kraja, jer nov modni detalj je stvoren – maska za lice je postala sredstvo komunikacije, baš koliko i garderoba koju nosimo. Ona može biti naš stilski izraz, ali i statusni simbol, s obzirom na to da maske sa potpisima poznatih dizajnera koštaju i nekoliko stotina evra.
Nažalost, njihova cena nije proporcionalna zaštiti koju pružaju, te se preporučuje istovremeno nošenje (ispod, da se ne vidi) obične medicinske maske za jednokratnu upotrebu.
Jer, vratimo se na početak – masku, ipak, nosimo da bismo sebe i druge zaštitili od virusa korona, a tek zatim da bismo bili lepi i moderni.
Kakvu masku vi nosite?
Fotografije: Unsplash
Ako neko želi da pogleda dobar fima na ovu temu, a i da bi imao sa čime da poredi, preporuka je Warrior iz 2011. sa Tomom Hardijem i Džoelom Edgertonom u glavnim ulogama.
A šta su to „šabanski klubovi“?
Al ga NAGRDI…čoče..
Pa ti sigurno imas: 3 Medjeda, par palmi i vise oskara… I nobelovu nagaradu za ‘kritiku’…
A da ti si zensko.. ( jesi li bila ikad Na box ,kik box, MMA?
Čisti zbog politicke korektnosti..
Akciono – šabanski srpski žanr! Svaka čast za klasifikaciju! Samo bih zamolila da uvek u tekstovima navedete da su ovi i ovakvi ‘filmovi’ podržani od strane Filmskog centra Srbije koji je glavni krivac za očajno stanje i još očajnije filmove u srpskoj kinematografiji. I tako decenijama unazad…
Nisam gledao film pa ne mogu da ga komentarisem, ali mogu da komentarišem članak iz kog se jasno vidi da imate jako loše mišljenje o porodici Balašević i ne trudite se da to sakrijete, naprotiv.
Film je odvratan….nula.nula..nula..mozda je zanimljiv za decu do petog razreda…
Realno dobar komentar sa obiljem opisanih nedostataka…ako je reditelj iz Bugarske, Maja Berpvic glumi Rumunku a Balasevicka muslimanku nije ni cudo sto film lici na Kazahtanski dugometrazni film sniman mobilnim telefonom.