Bliži se Met Gala, ovo su sve tajne prestižnog događaja: Na meniju ne sme da bude peršun, a cena ulaza – paprena
Bliži se prvi ponedeljak u maju, a to znači da nas očekuje najpoznatiji i najprestižniji modni događaj na svetu – Met Gala.
Iza događaja stoji Ana Vintur, dugogodišnja urednica američkog časopisa Vog. Svake godine brojne zvezde okupe se i prošetaju crvenim tepihom Metropolitan muzeja u Njujorku, a fokus je uvek na njihovim kreacijama.
Organizatori su saopštili da je zvaničan kodeks oblačenja za događaj, koji će se održati 6. maja, bašta vremena.
Tema je dobila naziv po kratkoj priči britanskog pisca J.G. Balard iz 1962. godine, smešten u baštu ispunjenu providnim cvećem koje manipuliše vremenom, piše CNN.
Ovo su neke od tajni iza poznatog događaja.
Koliko košta ulaz na Met Galu
Prvo, ne može bilo ko da prisustvuje Met Gali. Ana Vintur je zadužena za listu zvanica. Potrebno je dobiti pozivnicu na najveći modni događaj godine, a zatim to i platiti. Jedna ulaznica košta 30.000 dolara, a sto je vaš za 275.000 dolara, piše E! News. Visoka cena poznatima nije problem. Naime, za pozivnicu čak postoji i lista čekanja.
„Znam za imena slavnih koji nisu mogli da dobiju pozivnicu, ali su bili spremni da odu na događaj ako se u poslednjem trenu oslobodi mesto. Imaju spreman autfit čak i ako nisu sigurni hoće li ići“, rekla je vlasnica vintage radnje Kameron Silver, koja je na Met Gali bila nekoliko puta.
Broj zvanica
Svake godine se razlikuje. 800 posetilaca, koliko ih je bilo jedne godine, smatra se prevelikom brojkom, dok je 500 zvanica pak premalo. „Želimo da iskustvo bude intimno za naše goste, pa smo u poslednjih nekoliko godina stvarno smanjili broj za gotovo 200 ili 300 ljudi“, rekla je Silvana Vard Dure iz Voga.
Uprkos njegovoj reputaciji raskoši i glamura, organizatori zapravo žele da događaj bude ekskluzivan. Ako je neka slavna osoba pozvana, to ne znači da je automatski pozvan i suprug/supruga. I oni moraju imati sopstvenu pozivnicu.
Kako funkcioniše raspored sedenja
Vrlo bitan faktor Met Gale. Žele da rasporede goste gledajući zajedničke interese. „Puno se razmišlja o tome ko sedi pored koga, da li su sedeli zajedno prošle godine, ako su sedeli jedan pored drugoga na drugim događajima, toliko je toga potrebno, to je šokantno“, objašnjava Vard Dure.
„Nikada ne stavljajte supružnike jedno do drugoga. Poenta ovakvih događaja je upoznati nove ljude i zanimati se za to što drugi rade. Koja je poenta ako dođeš tamo i družiš se sa svojim mužem?“, dodala je.
Ko ne sme na Met Galu
Tokom gostovanja u emisiji The Late Late Show, Džejms Korden zamolio je Vintur da imenuje slavne osobe koje nikada ne bi pozvala na Met Gala. „Donald Tramp“, odgovorila je. (Tadašnji predsednik Tramp i supruga Melanija Tramp prisustvovali su Met Gali nekoliko puta tokom godina, poslednji put 2012. godine.)
Američki autor Tim Gan navodno je na crnoj listi nakon što je The Postu ispričao priču o Ani Vintur koja nije bila tako laskava.
Šta se jede
Kao i svaki drugi aspekt, Vintur je snažno uključena u planiranje jelovnika. Zabranila je sastojke koji bi mogli da zapnu za zube (peršun) ili koji bi mogli da ostave loš zadah gostu (puno belog luka) ili, što je najgore, zaprlja njihovu haljinu, pa su predela napravljena tako da se lako jedu.
Vintur obično preferira da poslužena hrana donekle odgovara temi. Iako to ne uspe uvek.
Nema selfija
Niko nije tačno siguran kada je to pravilo uvedeno, budući da nikada nije dato zvanično objašnjenje za odluku o zabrani selfija i korišćenja društvenih medija na glamuroznom događaju. Izvor je rekao kako su 2015. godine svi gosti dobili obaveštenje s upozorenjem: „Korišćenje telefona za fotografisanje i društvene mreže neće biti dopušteno unutar gala večeri.“
Vog je odbio da komentariše izveštaj, ali je izvor za The Hollywood Reporter tada rekao: „To se odnosi isključivo na sigurnost gostiju i uživanje u događaju.“ Vard Dure je objasnila tu odluku: „Ana je tradicionalista stare škole. Voli večeru na kojoj ljudi zapravo razgovaraju jedni s drugima.“ Naravno, neki su prekršili to pravilo.
Starosna granica
Osobe moraju biti starije od 18 godina kako bi prisustvovale Met Gali, što su organizatori potvrdili nakon što je 2018. Medi Zigler otkrila da ne može da ide jer ima samo 15 godina. „To nije prikladan događaj za osobe mlađe od 18 godina“, objasnio je organizator događaja.
Ali, ranijih godina bilo je onih koji su bili mlađi od 18. El Fening je debitovala na događaju kada je imala svega 13 godina, a Hejli Stajnfeld je prisustvovala svojoj prvoj Met Gali 2011. s 14 godina, piše Index.