Mornarski šik ne izlazi iz mode
Osvrtom na njihove vintidž fotografije na kojima poziraju odeveni u lagane prugaste džempere i majice, te kapri pantalone i espadrile, jasno je zaključiti da je reč o ikoničnom stilu koji nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Ipak, postavlja se pitanje šta je to što tako jednostavan komad kao što je majica na plavo-bele pruge čini toliko omiljenim i neodoljivim već decenijama?
Ovaj kultni odevni predmet najveću popularnost dostiže ‘50-ih godina pošloga veka i to prvenstveno zahvaljujući brojnim poznatim ličnostima koje su rado prigrlile ovaj trend. Glumci, umetnici, muzičari, modeli, intelektualci, pa čak i biciklisti – nema ko je nije nosio…
Brižit Bardo i Pablo Pikaso nosili su prugastu majicu kao svoj zaštitni znak. Čuvena kostimografkinja Edit Hed odala je počast ovom stilu u filmskom klasiku Uhvatiti lopova, a voleli su da je nose i Džejms Din i Odri Hepbern.
Popularnost mornarskog stila ne jenjava, budući da ga i danas rado nose mnoge poznate dame kao što su Kejt Mos, Aleksa Čang, Olivia Palermo i Sofija Kopola. Modni dizajner Žan Pol Gotje često je viđen u majicama sa mornarskim printom, koji se provlači i kroz njegove kolekcije.
Odakle zapravo potiče ovaj modni stil?
Prema brojnim izvorima, bretonska majica nastala je kao odgovor na službeni akt francuske vlade 27. maja 1858. godine. Tako je sada već čuvena plavo-bela prugasta košulja postala zvanična uniforma mornarice u Bretanji. Originalni dizajn sadrži 21 prugu, po jednu za svaku Napoleonovu pobedu. Verovalo se da će naizmenične svetle i tamne pruge učiniti mornare lakše uočljivim u talasima.
U svet mode, ovaj print je uvela čuvena Koko Šanel, inspirisana posetom Francuskoj rivijeri. To je bio jedan od primera gde je Koko inspiraciju pronašla u muškoj odeći i od nje napravila elegantan i udoban ženski odevni predmet. Ostalo je istorija…
Da li i vi volite pruge i kako ih kombinujete ovog leta?