10 najboljih građevina u 21. veku
U novom milenijumu je sagrađeno dosta impresivnih zdanja. Teško bi bilo izabrati svega 10 građevina koje su obeležile ovu epohu, ali je jedan ekspert iz Gardijan-a ipak odlučio da to proba.
Njegova lista od 25 najboljih građevina u 21. veku je dostupna OVDE. Mi ćemo vam u nastavku predstaviti prvih 10 građevina sa njegove liste, zajedno sa fotografijama koje pokazuju zbog čega one izmamljuju uzdahe stručne i šire javnosti.
10. Elbfilharmonija u Hamburgu (Nemačka) (2016)
Elbfilharmonija je koncertna dvorana na obali reke Elbe u Hamburgu. Građevina je visoka 108 metara i sastoji se iz dva dela. Donji deo čini skladište koje je izgrađeno još 1963, dok je gornji deo završen 2016. i izgleda kao veliki talas. Elbfilharmoniju je dizajnirala arhitektonska firma Herzog & de Meuron.
9. Univerzitet UTEC u Limi (Peru) (2015)
Kao što možete videti na fotografiji, konstrukcija, fasada i hodnici zgrade univerziteta UTEC u Limi napravljeni su od betona. Za dizajn ovog višestruko nagrađivanog zdanja odgovoran je arhitektonski studio Grafton Architects.
8. Biblioteka Vaskonselos i botanička bašta u Meksiko Sitiju (Meksiko) (2007)
Biblioteka Vaskonselos u Meksiko Sitiju se proteže na površini od čak 38.000 kvadratnih metara. Futuristički dizajn građevine delo je meksičkih arhitekata Alberta Kalaha i Huana Palomara.
7. Kasa da Muzika u Portu (Portugal) (2005)
Na listi najboljih građevina 21. veka svoje mesto je našla još jedna koncertna dvorana. U pitanju je Kasa da Muzika u Portu koju je dizajnirao slavni holandski arhitekta Rem Koolhaas.
6. Muzej savremene umetnosti 21. veka u Kanazavi (Japan) (2004)
Ova originalna građevina kružnog oblika pruža priliku posetiocima muzeja da u praktično svakom trenutku imaju pogled na okolno dvorište. Za dizajn Muzeja savremene umetnosti 21. veka u Kanazavi bila je zadužena renomirana arhitektonska firma SANAA.
5. Hajlajn park u Njujorku (SAD) (2009-14)
Nijedan park nije toliko puta bio imitiran u poslednjih desetak godina kao Hajlajn park u Njujorku. Ono što ga čini posebnim je činjenica da se prostire preko dugačkog nadvožnjaka iznad ulica ovog grada na kome je ranije bila pruga.
4. Centralna biblioteka u Sijetlu (SAD) (2004)
Ova jedanaestospratnica od stakla i čelika je najveća biblioteka u Sijetlu. U njoj može da stane čak 1,45 miliona knjiga. Biblioteku su dizajnirali Rem Koolhaas i Džošua Prins-Rejmus.
3. Novi muzej u Berlinu (Nemačka) (2009)
Zgrada Novog muzeja u Berlinu sagrađena je davne 1855. godine. Tokom Drugog svetskog rata teško je oštećena u bombardovanju savezničkih snaga. Pre devet godina zgrada je restaurirana zahvaljujući naporima arhitekata Dejvida Čiperfilda i Džulijana Harapa.
2. Grand Parc u Bordou (Francuska) (2016)
Grand Parc je nekad bila oronula stambena zgrada, ali je 2016. dobila novo moderno ruho kada je restaurirana prema planu francuskog arhitektonskog studija Lacaton & Vassal.
1. Galerija Tejt Modern u Londonu (Velika Britanija) (2000)
Galerija Tejt Modern je jedna od najuticajnijih građevina u poslednjih nekoliko decenija. Ona je postavila standarde kada je u pitanju modernizovanje starih oronulih zdanja. Pre nego što je švajcarski duo Herzog & de Meuron od ove zgrade napravio galeriju, ona je služila kao elektrana.
Izvor: Guardian