„Beograd u pokretu“ u Kući kralja Petra
Ljubitelji i kolekcionari starih beogradskih fotografija i poznavaoci Beograda iz vremena pre Drugog svetskog rata okupljaju se već jedanaest godina oko dinamične Fejsbuk grupe Bio jednom jedan Beograd. Grupa je u početku imala svega nekoliko stotina pratilaca, a danas broji 35.000 članova.
Ono što su svojevremeno bila samo uživanja u pričama o Beogradu iz vremena naših predaka, postepeno je zamenio ozbiljan istraživački rad koji već godinama rezultira u pronalaženju i identifikovanju nepoznatih fotografija naše prestonice i istraživanju njegove arhitekture i istorije, kao i životnih priča njegovih davnih stanovnika, sa posebnim fokusom na period između dva svetska rata. Budući da se članovi međusobno upoznaju i druže, ograničenja virtuelnih komunikacija su uveliko prevaziđena.
Štaviše, od sredine prošle godine urednici grupe Bio jednom jedan Beograd – Jelena Janić Ljubisavljević, Branka Đorđević Nakaniši, Sofija Mrišuk, Dragoljub Gajić, Zoran Živković i Željko Vuk – organizovali su tri izuzetne izložbe i objavili dve knjige, a otvaranja ovih izložbi i promocije njihovih knjiga su događaji, kako edukativnog, tako i zabavnog sadržaja, koji redovno okupljaju veliku i pasioniranu publiku.
Na Kalemegdanu, na platou ispod Velikih stepenica, još uvek traje izložba „Stazama predaka“ koju je grupa Bio jednom jedan Beograd proletos otvorila u saradnji sa Beogradskom tvrđavom. Izložba je trebalo da traje mesec dana, ali je produžena do narednog proleća zbog ogromnog interesovanja. Ovaj foto-vremeplov sačinjava 180 fotografija iz kolekcija i porodičnih albuma urednika i pratilaca grupe, koje prikazuju kako su naši preci i prethodnici uživali u ambijentu Kalemegdana, šetali, sankali se, klizali, igrali tenis…
Nedavno, u bajkolikoj atmosferi bašte 200 godina stare Rančićeve kuće u Grockoj, ova grupa vremeplovaca svečano je otvorila izložbu pod nazivom „Beograd na točkovima“ u okviru manifestacije „Dani evropske baštine“. Opet je na svetlost dana izronilo više stotina neviđenih snimaka, ovog puta na temu istorijata automobilizma u Beogradu. Sa starih crno-belih fotografija iz kolekcija i porodičnih zbirki članova grupe, smeškaju se njihove bake i deke, najčešće obučeni po poslednjoj modi, ponosno pozirajući ispred svojih fordova, fijata, mercedesa, bjuika…
Ove fotografije svedoče i o razvoju uličnog saobraćaja, kao i o velikom prosperitetu građanske klase međuratnog Beograda. Na otvaranju izložbe, uz ukuse domaćih štrudli i kolača, pravljenih po tradicionalnim receptima, i uz zvuke tanga za koje se pobrinuo „Libercuatro tango ensemble“, degustiralo se i organsko vino lokalne vinarije „Plavinci“, sa sunčanih padina gročanskog vinogorja.
Ovaj jedinstveni događaj, kojem su prisustvovali brojni kolekcionari i ljubitelji starog Beograda, kustosi beogradskih muzeja, glumci, umetnici i ljudi iz sveta fotografije i filma, upotpunilo je i prisustvo originalnih automobila iz dvadesetih i tridesetih godina prošlog veka koje je omogućio „Oldtajmer klub Beograd“.
Kao rezultat sistematičnog istraživačkog rada, urednici grupe Bio jednom jedan Beograd objavili su i dve knjige, pod nazivom „Ispred i iza kulisa“ (2022) i „Glamur i prašina“ (2023). U ovim knjigama smenjuju se porodične sage starih Beograđana, neispričane ljubavne priče, dinastičke tajne, pa čak i špijunske avanture i međunarodne afere, a sve vezano za naše beogradske pretke, bili oni slavni ili posve obični. Kao i uvek, tekstovi su propraćeni do sad neviđenim fotografijama koje su se decenijama krile u privatnim kolekcijama i porodičnim albumima starih Beograđana, pratilaca i prijatelja grupe Bio jednom jedan Beograd.
Svako bi se svojski umorio od organizovanja tri izložbe i objavljivanja dve knjige u okviru godinu dana, ali pasioniranim čelnicima ove grupe entuzijasta i njihovim prijateljima izgleda nikada nije dosta putovanja kroz prošlost, te 5. oktobra ove godine u Kući kralja Petra otvaraju novu izložbu pod nazivom „Beograd u pokretu“, gde će osim fotografija viđenih u Grockoj, publici biti prikazano dodatnih par stotina fotografija na temu istorijata beogradskog biciklizma i motorciklizma, kao i tramvajskog, autobuskog i rečnog saobraćaja u prestonici.