Performans studentsko-vokalno ispoljavanje „SVI u akciji!” u Novom Sadu
Dom kulture Studentski grad iz Beograda, u partnerstvu sa Studentskom asocijacijom Univerziteta u Novom Sadu, organizuje 28. aprila performans i performativnu izložbu u Kreativnom distriktu u objektu Svetionik, koju će prisutni moći da pogledaju u okviru programskog luka Budućnost Evrope, od 29. aprila do 15. maja.
Godina titule Evropske prestonice kulture dobra je prilika da, umesto jezika brojki i fakultetskih ocena, zavirimo u do sada nedovoljno obrađenu temu svakodnevnice studentskog života u kampusu. Istraživanje, performans i performativna izložba Oni žive – studentski životi otkriveni kroz kontekstualne umetničke prakse, pokušaće da dočara svakodnevnicu studenata u Novom Sadu, od osnivanja prvog studentskog doma 1961. godine do danas.
Performans i izložba se temelje na ideji da se studenti, kroz participativne aktivnosti uključe u zajedničko kreiranje savremene umetnosti uz korišćenje arhivskih materijala.
Performans u okviru međunarodnog projekta Oni žive – studentski životi otkriveni kroz kontekstualne umetničke prakse, studentsko-vokalno ispoljavanje SVI u akciji! biće održan 28. aprila u 20 časova u Kreativnom distriktu u objektu Svetionik, u okviru otvaranja Zastava budućnosti.
Studentska asocijacija Univerziteta u Novom Sadu i Dom kulture Studentski grad iz Beograda, prethodno su raspisali poziv za studente i studentkinje iz Novog Sada da postanu deo Studentskog vokalnog ispoljavanja pod vođstvom umetničko-kustoskog para koji čine Bojana S. Knežević i Vladimir Bjeličić, u okviru međunarodnog projekta Oni žive.
Vođeni idejom da okupe mlade ljude i čuju njihove glasove, te da ih podstaknu da se društveno-politički artikulišu, Knežević i Bjeličić okupili su grupu studenata/kinja, te su kroz seriju razgovora došli do ideje o realizaciji jedinstvene prostorne i zvučne instalacije simboličnog naziva SVI (Studentsko Vokalno Ispoljavanje) U AKCIJI!.
Tokom rada na projektu, uz navigaciju umetnice i kustosa, Sara Mladenović, Tamara Knežević, Jovana Dugonjić, Filip Mijić, Jovana Tašin, Marina, Marica i Katarina Simović, ravnopravno su učestvovali u razgovorima, pisanju tekstova i komponovanju pesama, ali i osmišljavanju same postavke.
Upotrebom otvorenog mikrofona odnosno karaoka, zatim kolaža baziranih na arhivskim fotografijama studentskih života iz prošlosti, ali i digitalnim generisanjem pesmarice u konstantnom nastajanju, stvoren je simbolički prostor zajedništva koji reflektuje pozicije aktuelnih sadašnjih studenata Univerziteta u Novom Sadu, ali i otvara mogućnost publici da bolje razume potrebe, stavove i uverenja mladih ljudi u lokalnom kontekstu.
Naslovna fotografija: Promo