„Stranger than Kindness” – nova autobiografija i izložba Nika Kejva
Slavni australijski muzičar je ove godine na velikoj turneji (fanovi u Beogradu raduju se koncertu najavljenom za 4. jun), a uskoro, 23. marta objavljuje ilustrovanu autobiografiju – Stranger Than Kindness. Objavljivanje knjige spojeno je sa istoimenom izložbom u galeriji Black Diamond u Kopenhagenu – od 23. marta do 3. oktobra moći će da se pogleda postavka sa interesantnim originalnim eksponatima, pogled na život i karijeru Nika Kejva.
Autobiografija Stranger than Kindness lična je priča kompozitora, pesnika, i frontmena grupe Nick Cave and the Bad Seeds. Pesma Stranger than Kindness sa albuma Your Funeral… My Trial iz 1986. godine, poslužila je za naslov ove knjige u kojoj se uz mnoge fotografije iz proteklih pet decenija nalaze komentari i crtice, promišljanja samog Kejva, i pisca Darsija Stajnkea. Dočarani su Kejvov život, razvojni put, autentična umetnost, i istraživanja njegovih realnih i izmaštanih svetova. Izdavači navode da ovo dragoceno izdanje postavlja pitanje – Šta oblikuje naše živote i čini nas onim što smo?
Od kasnih sedamdesetih karijera Nika Kejva je na uzlaznoj liniji, a on se smatra jednim od najvećih talenata post-pank ere. Grupu Bad Seeds osnovao je 1983, i u pesmama koje je stvarao istraživao je razne opsesije – religijom, smrću, ljubavlju, nasiljem, bizarnošću… Nik Kejv je opisivan kao harizmatičan, mračan, dramatičan, emotivan, romantičan i neponovljiv autor čija je muzika originalna simbioza raznih muzičkih žanrova i uticaja – roka, rokabilija, garažne i indi muzike, post-panka, kabarea, bluza… Poznat je po emotivno intenzivnim pesmama koje su melanholične, slojevite, melodiozne, strukturalno nepredvidive…. I dubokom glasu koji sve boji drugačije.
Kritičari su naglašavali značaj lirike, i primetili da je Kejv dozvolio svojim literarnim aspiracijama da isplivaju na površinu. Naveli su i da se grupa menjala iz albuma u album (objavili su 17 albuma), te da se jedina konstanta odnosi na nepolirano mešanje različitih žanrova i kompleksnu strukturu pesama.
Kejv je radio i filmsku muziku, sarađivao sa mnogim autorima, a njegove pesme obradili su mnogi – pored ostalih i Pi Džej Harvi, Džoni Keš, Arctic Monkeys, Metallica.
Priređivači autobiografije Stranger than Kindness iz kuće Cannongate ističu da u svetu rok muzike nema toliko markantnih ličnosti, upečatljivih autora koji istrajavaju u originalnosti, i uticajnosti. I koji s godinama dobijaju na kvalitetu.
A izložba u galeriji Black Diamond u Kraljevskoj danskoj biblioteci u Kopenhagenu, Stranger than Kindness – Nick Cave exhibition, prilika je da se uživa u kreativnom svetu jedinstvenog autora. Biće otvorena od 23. marta do 3. oktobra i predstaviti više od 50 godina Kejvovog života i rada. Postavljena u osam prostorija, postavka obuhvata originalna umetnička dela, rukopisne tekstove, literaturu, fotografije, video snimke, scenografije sa koncerata, i razne lične predmete. Preko 300 eksponata prikupljeno je iz Kejvove privatne kolekcije, i drugih privatnih kolekcija, kao i iz Arhiva Nika Kejva koji se nalazi u Umetničkom centru u Melburnu, i kolekcije Kraljevske danske biblioteke u Kopenhagenu. Zanimljivo je i da izložba sadrži originalne zvučne snimke koje je uradio sam Kejv, u saradnji sa Vorenom Elisom.
Dizajn i osmišljavanje postavke potpisuju Kristina Bek, iz Kraljevske danske biblioteke, i Žanin Barand, iz Umetničkog centra u Melburnu. Kustosi i producenti izložbe su Kraljevska danska biblioteka u saradnji sa Australijskim muzičkim trezorom iz Umetničkog centra u Melburnu.
Fotografije: http://www5.kb.dk/en/, www.nickcave.com, Nick Cave FB